Jejich pořízení včetně nezbytných úprav přišlo na 4,23 milionu korun. Z toho 1,78 milionu pokryla dotace z ministerstva zdravotnictví, téměř 2,4 milionu pak dotace z Fondu zábrany škod.

Zbylé náklady uhradila Zdravotnické záchranná služba Zlínského kraje (dále ZZS Zlín) z vlastních zdrojů.

„K obměně vozového parku dochází pravidelně a postupně. Díky plánu obnovy se nám auta, která jsou pro posádky klíčová, daří udržet na velmi dobré úrovni. Například do konce roku ještě očekáváme dodávku devatenácti sanitek,“ řekl ředitel ZZS Zlín Josef Valenta.

Auta značky Škoda Yeti, která doteď ve Slavičíně a Uherském Hradišti jezdila, záchranka nevyřazuje. Přesunula je mezi své zálohy, kde nahradila starší auta z roku 2013.

Vizualizace budoucí podoby parkovacího domu v ulici Antonínova ve Zlíně.
Ve Zlíně vznikne nový parkovací dům. Město vypsalo veřejnou zakázku

V souladu s příslušnou vyhláškou je nové auto pro posádky RV žluté barvy s retroreflexním polepem, vestavbou pro uložení zdravotnického materiálu, světelným a zvukovým výstražným zařízením a zařízením pro komunikaci a přenos dat. Kvůli provedené zdravotnické vestavbě jsou v autě pouze tři místa k sezení.

Seat Tarraco pohání dvoulitrový vznětový motor o výkonu 147 kW. Má sedmistupňovou automatickou převodovku a pohon na všechna čtyři kola.

V současném vozovém parku jde o největší vozy pro RV výjezdy, když celková délka je 4735 mm a šířka 1839 mm. Stejné auto už několik měsíců slouží posádkám RV v Rožnově pod Radhoštěm.

„Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje disponuje dohromady třinácti vozidly pro systém rendez-vous. Nové RV vozidlo se pro letošní rok plánuje také pro výjezdovou základnu ve Vsetíně,“ doplnila mluvčí ZZS Zlín Gabriela Netopilová Sluštíková.

Co je systém rendez–vous?

V místě události zasahuje dvoučlenná posádka RV (lékař a řidič záchranář) ve vybraném osobním nebo terénním autě a posádka RZP (rychlá zdravotnická pomoc) v sanitním voze, který je uzpůsoben pro transport pacienta. Obě skupiny se setkávají v místě události. Pokud to umožní zdravotní stav pacienta, je po ošetření transportován posádkou RZP do zdravotnického zařízení, zatímco lékař zůstává k dispozici v daném regionu pro další tísňovou výzvu. Zdroj: ZZS Zlín