„Ve školství působila více než třicet let, zasloužila se také o rozvoj společenského života ve městě a obnovu Sokola,“ sdělil mluvčí města Milan Plesar.

Na svou dlouholetou činnost oceněná prý ráda vzpomíná. „Na všechny žáky, které jsem za ta léta učila, zejména na žákyně, s nimiž jsem absolvovala nácvik skladeb na spartakiády v Praze nebo na cvičení moderní gymnastiky,“ řekla Vlasta Špetlová. V současnosti je v důchodovém věku a volný čas vyplňuje i členstvím v klubu přátel historie města.

Na setkání, které se konalo v Otrokovické Besedě, udělili i dvě Ceny města Otrokovic. „Ty získaly Barbora Zdráhalová za obětavou pomoc při záchraně lidského života a Eugenia Macháčková za dlouholetou charitativní a pečovatelskou činnost,“ uvedl mluvčí Plesar.

Barbora Zdráhalová pomohla zachránit vloni v listopadu ženu zraněnou při autonehodě. „Zalévala v kanceláři květiny, když spatřila auto řítící se proti svodidlům a sloupům veřejného osvětlení. Na nic nečekala, vyběhla ve svetru ven na mráz a spolu se strážníkem se snažila zraněnou ženu, která upadla do kómatu, udržet při životě,“ sdělil Plesar. Díky účinné masáži srdce i umělému dýchání přežila raněná až do příjezdu profesionálních zdravotníků, kteří jí po další resuscitaci obnovili životní funkce.

„Jsem hlavně ráda, že se zraněnou podařilo zachránit, ale těší mě také, že se dnes dávají ceny i za to, že člověk není lhostejný a pomůže druhému,“ poznamenala Zdráhalová.

Druhá držitelka ceny je dlouholetá členka Českého červeného kříže Eugenia Macháčková. „Po léta pomáhala lidem upoutaným na invalidní vozík. Nemocným mimo jiné vyřizovala úřední záležitosti a nakupovala jim,“ přiblížil Plesar.