„Ve srovnání s rokem 2007 tak přibylo ošetřených o více než dva tisíce sto lidí, podobné bylo i množství o které se zvýšil počet výjezdů. Bohužel nárůst způsobili mimo jiné i občané, kteří si v mnoha případech volali záchranáře, přestože se nejednalo o akutní život ohrožující stavy, “ poznamenal mluvčí.

Mohli tedy podle něj využít například pohotovosti nebo dokonce stačilo vzít si běžně dostupné medikamenty a zajít druhý den k lékaři.

„Přesná čísla v kolika případech výjezd nemusel být nutný, ale nevedeme,“ uvedl Olšan.

Důvodem podle něj bylo mimo jiné snaha vyhnout se regulačním poplatkům, které se na rozdíl od pohotovosti při zavolání záchranky nemusejí platit.

„Někteří také podceňují své dlouhodobé potíže a místo, aby šli včas k lékaři, volají nás potom uprostřed noci,“ dodal Olšan.

Mnohdy také musejí posádky zasahovat u lidí, kteří si způsobili zdravotní potíže nebo přímo úraz v souvislosti s nadměrným užíváním alkoholu.

Někteří občané se s tím, že záchranáři museli jet řešit ne zřejmě ne zcela akutní případ, setkali.

„Jednou si sousedka volala sanitku, když snědla něco nevhodného, protože v noci zvracela. Tenkrát jsem si říkala, že je to možná zbytečné a mohla to zvládnout i bez volání záchranky. Záchranáři jí pak po příjezdu také jen píchnuli injekci. Myslím, že by opravdu někdy lidé měli uvážit, zda je nutné je volat,“ sdělila například svou zkušenost Jana Rašková ze Zlína.

Lenka Chromková ze Hvozdné musela naopak sama o pomoc záchranky požádat, ale o nutnosti říci si o zásah zdravotníků nemá nejmenší pochybnost.

„Volala jsem v opravdu akutním případě, zdravotníci přijeli včas a zachránili dceři život. Pokud to není nutné, rozhodně by se o takovou pomoc žádat nemělo,“ sdělila.

Lidé, kteří záchranáře přesto úmyslně zbytečně blokují kvůli nepodstatným potížím, podle mluvčího Olšana ale nejde nijak potrestat.

„Nelze se pouštět do sporu, zda by jako laici schopní rozeznat závažnost potíží,“ poznamenal mluvčí.

Provoz záchranné služby přitom není právě levná záležitost.

„Za uplynulý rok na něj Zlínský kraj vydal přes 164 milionů korun. Další miliony přitom z rozpočtu uvolnil na pořízení nových sanitních vozidel budování výjezdových stanovišť a centrálního střediska zdravotnické záchranky,“ sdělila Helena Mráčková z tiskového odboru krajského úřadu.