VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranka nově posílá EKG přímo do zlínské nemocnice

Zlín – Už před příjezdem pacienta s akutním infarktem budou kardiologové v Krajské nemocnici Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně vědět, jak na tom srdce nemocného je.

11.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Jako první v republice začali totiž od letošního roku využívat bezdrátového přenosu EKG pořízeného v terénu posádkou záchranné služby. Informace o srdeční aktivitě přijdou sloužícím lékařům přímo na mobilní telefon a ti tak mohou bez odkladu svolat celý intervenční tým na zákrokový sál.

„Zkracuje se tak doba, po kterou je srdce nemocného ohroženo akutním nedokrvením a v důsledku toho se také snižuje rozsah eventuálních nezvratných změn na srdci. Na druhé straně můžeme tímto způsobem odhalit jinou příčinu pacientových potíží, například definovat poruchu srdečního rytmu, a doporučit specifickou léčbu v nejbližší koronární jednotce. Pak nemusejí čtyři členové akutního kardiotýmu vyjíždět z domu na sál do naší nemocnice,“ vyzdvihl hlavní přínosy novinky vedoucí lékař kardiocentra KNTB Zdeněk Coufal.

Všechny vozy Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Zlínského kraje jsou vybaveny jednotným typem elektrokardiografu kombinovaného s defibrilátorem. Umožňují bezdrátový přenos záznamu EKG po GSM síti na dispečink zdravotníků. Odsud jej může dispečerka stiskem klávesy odeslat na zadanou e-mailovou adresu. Křivka se tak během několika sekund objeví ve formě e-mailu v chytrém telefonu jak sloužícímu kardiologovi, tak i jeho kolegům, kteří právě ve službě na telefonu nejsou.

„Indikující lékař se může okamžitě rozhodovat stejně, jako by u nemocného stál sám,“ vysvětlil Coufal.

Dosud byl nález v případě podezření na infarkt konzultován pouze slovním popsáním po telefonu. „V případě jednoznačného zjištěného infarktu myokardu není důvod změny složitě popisovat a na základě výzvy indikující lékař svolává intervenční tým. Jinak je tomu v atypických případech, protože slovní popis není schopen postihnout všechny detaily EKG křivky. Rozhodování, kam nemocného přivézt, zda do kardiocentra nebo na nejbližší koronární jednotku, bývala mnohdy těžká. Stávalo se, že nemocní s podezřením na srdeční příhodu zbytečně cestovali po Zlínském kraji v houkající sanitce. To s novým způsobem komunikace odpadá,“ podotkl Coufal.

Už během prvního měsíce, který byl v počtu akutních případů rekordním, se podle zlínského kardiologa systém ukázal jako plně funkční. Osvědčil se i v několika případech, kdy se nejednalo o infarkt, ale o arytmii. Ta mohla být na základě konzultace řešena ve spádové nemocnici, v jednom případě byla vyřešena na základě doporučení kardiologa přímo posádkou vozu ZZS.

Možnosti přenosu EKG jsou podle Coufala různé. Na některých pracovištích se stále ještě používá komplikovaný způsob – natočení EKG křivky na běžný papír a poté odeslání faxem na kardiologické pracoviště. Novější přístroje umějí natočenou křivku odeslat přímo do faxu nebo počítače vybaveného speciálním softwarem pro dekódování křivky a její rekonstrukci. Bohužel ne vždy je sloužící kardiolog, který musí být připraven k rozhodování 24 hodin denně, v dosahu faxu nebo počítače.

„Náš způsob, který je první svého druhu v České republice, spočívá právě v přenosu do e-mailu zaslaného do mobilů indikujících intervenčních kardiologů. Lékař tak může být v práci, doma, v obchodě, na zahradě nebo kdekoliv v dostupném perimetru a může tak na svém mobilním telefonu vidět veškerá i grafická data o konzultovaném pacientovi,“ chválí novinku Coufal.

V kardiocentu KNTB se v příslužbě střídají čtyři lékaři s licencí z intervenční kardiologie. Potřebné vybavení chytrými telefony zajistila KNTB jedním přístrojem z vlastních zdrojů, další tři přístroje byly získány jako sponzorský dar.

Autor: Šárka Vavříková

11.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Zlína (ve žlutém) v nedělním 11. kole  doma nečekaně vysoko podlehli Mladé Boleslavi 1:5.
11

Ševci inkasovali tři góly za sedm minut. S Mladou Boleslaví prohráli 1:5

Zlínští hokejisté (v modrém) v 16. kole extraligy doma hostili Liberec. Na snímku brankář Kašík

Kašík v euforii: Neskutečné. Straší nás minulé roky

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Alena Gajdůšková: Radost mi kazí neúspěch, chci bojovat za pacienty

S rozporuplnými pocity se vrací do vrcholové politiky Alena Gajdůšková z ČSSD. „Z výsledků sociální demokracie jsem smutná a nešťastná. V kraji máme jediný mandát a získala jsem ho já. To je pro mě velice rozporuplné. I vůči Antonínu Seďovi, kterého takto ve sněmovně střídám a který byl vždycky slušným politikem,“ říká Gajdůšková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení