„Po Vánocích píší žáci hlavně pololetní kompozice a kantoři zkouší ty, kteří mají nerozhodné výsledky. Takže se v lednu nakupí celkem hodně práce,“ potvrdil ředitel Základní školy ve Zlíně-Želechovicích Michal Cholek.

A všechno musejí stihnout do doby, než zasedne pedagogická rada školy. „Její termín je individuální. Třeba u nás bude až čtyřiadvacátého ledna, aby měly děti čas opravit si známky co nejdéle,“ podotkl.

Větší pololetní testy se podle ředitele Základní školy ve Zlíně-Malenovicích Pavla Nedbala píší naštěstí pouze v několika hlavních předmětech. „Je to především matematika a jazyky,“ sdělil.

Konkrétně u nich se například učitelé mezi sebou domluvili a naplánovali s žáky kompozice v různé dny, aby se tak vyhnuli velkému náporu. „Už v prosinci visely na nástěnkách rozpisy, kde kantoři datumy větších písemek v jednotlivých třídách zapisovali. Žáci to tak mohli vědět s předstihem a dostatečně se připravit,“ poznamenal.

Podobný systém zavedli i na zlínské Obchodní akademii Tomáše Bati. „Učitelé nahlásí studentům termíny dopředu. A kromě rozpisů to řeší i tak, že si některé prověrky napíší před Vánocemi, aby toho neměli v lednu tolik,“ objasnila ředitelka Alena Dofková. Dodala, že tedy nemůže dojít k tomu, že by studenti psali dvě velké práce v jednom dni.

Ale pouze známkami starosti učitelů nekončí. „Kromě samotných výsledků se v posledních lednových týdnech také sčítá absence a uvažuje o nutných kárných opatřeních. Spolu s pedagogy rozhodneme také o tom, kdo dostane například dvojku z chování nebo důtku,“ poznamenala ředitelka vizovické ZŠ Radmila Koncerová. Vysvědčení žáci dostanou ve čtvrtek 31. ledna, v pátek 1. února pak mají jednodenní prázdniny.