Chytré parkování se stává ve Zlíně realitou. Parkovací automat mohou mít řidiči přímo ve svém mobilu. Odpadne jim tak starost správně odhadnout dobu parkování.

„Platit mohou nově prostřednictvím mobilního telefonu bez nutnosti použití parkovacího automatu. V praxi to znamená, že při úhradě parkování budou zadávat registrační značku svého vozidla,“ popsal nový systém parkování mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Ode dneška jsou ve Zlíně rozšířeny možnosti úhrady parkovného o službu MPLA. Webová aplikace či aplikace v mobilu umožňuje pohodlně zaplatit parkovné ve Zlíně všude tam, kde jsou v ulicích parkovací automaty.

„Služba MPLA je komfortní a bezpečný způsob bezhotovostní platby za parkování na ulici, na parkovištích i v garážích. Jedná se o nejrychlejší bezhotovostní platbu parkovného. Bez hledání parkovacího automatu a drobných po kapsách. S možností kdykoliv a odkudkoliv si parkovací dobu prodloužit,“ vyzdvihl Tomáš Melzer.

Chytrých řešení má být více

„Přechod na platby za pomoci zadání registrační značky je důležitý první krok pro další rozvoj logiky parkování,“ sdělil radní pro dopravu Michal Čížek. Cílem města je vybudovat další inteligentní prvky dopravy a vše spojit do jednoho řídicího centra. Připravuje se vybudování dispečinkového pracoviště, které je nezbytné pro fungování a správu všech dopravních systémů.

„Technické služby Zlín už letos modernizovaly parkovací automaty, které nově umožňují zadávání registrační značky. Podporuji rozvoj smart technologií ve městě. Jsem rád, že se nám daří jednotlivé technologie ve Zlíně aplikovat. Chceme se dívat dále a hledat další využití chytrých technologií,“ uvedl Jiří Jaroš, radní pro oblast IT a Smart technologií.

Kruhový objezd před dokončením.
Úleva pro centrum krajského města. Automobily mohou opět projíždět Vodní ulicí

Ve Zlíně se již nyní využívají různé inteligentní dopravní systémy.

„Jako příklad lze uvést světelnou signalizaci s dynamickým řízením a preferencí městské hromadné dopravy, informační systém s dojezdovými časy či silniční meteorologii,“ uvedl mluvčí Tomáš Melzer a dodal, že na příští rok je naplánováno vybavit všechna městská parkoviště novým navigačním a závorovým systémem.

Dále se má chytré dopravní řešení rozšířit právě o napojení na navigační parkovací systém a digitální plnobarevné tabule.

Testovací provoz a přechod parkovacích automatů na registrační značku úspěšně probíhal v posledních měsících.

„Platba mobilem skýtá řadu výhod. Uživatelé se například nebudou muset vracet s lístkem do auta a budou mít přesný přehled o délce parkování. Dá se tak snadněji pohlídat, aby například kvůli několika minutám neplatil uživatel řádově o desítky korun více za parkování tím, že započne další parkovací hodinu,“ upřesňuje výhody nového systému automatů Pavel Simkovič, člen rady města a jednatel Technických služeb Zlín.

Služba MPLA je uživatelsky jednoduchá a přívětivá. Jedná se o nejrozšířenější službu tohoto typu v tuzemsku s více než 20.000 transakcemi denně. Lze platit platební kartou MasterCard a Visa, palivovými kartami CCS a Axigon (Shell Cards, Euro Oil), kartou MPLA, Twisto kartou. Je možné využít i platby prostřednictvím Google Pay a Apple Pay.