„Nadále budeme přijímat pouze žádosti o nájem od osob, které pomoc města velmi potřebují. Jedná se o žadatele z dětských domovů či mladé rodiny. Pro ty máme takzvané startovací byty,“ sdělil náměstek primátorky Miroslav Kašný s tím, že nájemní smlouva se v těchto případech uzavírá na maximálně šest let.

Stop stav neplatí pro obsazování bytů zvláštního určení, jako je například právě budovaný dům s pečovatelskou službou ve Zlíně-Malenovicích.

„Sociální případy, senioři mladé rodiny i děti z dětských domovů zůstávají specifickou skupinou, které město musí a chce nadále pomáhat,“ sdělil Kašný.

Aby se o nájemní byt přihlásil občan v nekomplikované životní situaci, není ovšem od nynějška možné. Podle radnice totiž dosavadní způsob znevýhodňuje ty, kteří se své potřeby bydlení snaží řešit sami, například hypotékou.

Kašný připomněl, že město eviduje asi dva tisíce žádostí o přidělení bytu.

„Jejich naplnění je téměř nereálné,“ upozornil náměstek.

Zlín sice vlastní přes 3 200 bytů, ročně se jich ale uvolní jen asi sto dvacet. Jednotky v některých domech se navíc prodávají. V následujících měsících navíc město přijde o dalších asi pět set bytových jednotek, které prodá stávajícím nájemníkům.

Podle Kašného rozhodnutí města o stopstavu nemusí platit napořád a může se podle aktuální situace opět změnit.

Oslovení mladí lidé si myslí, že by bylo lepší, aby možnost zapsání se na pořadník zůstala. Také jsou pro to, aby nebyla omezená doba nájmu pro rodiny s malými dětmi.

„Město by je tam mělo nechat bydlet, než děti vyrostou,“ myslí si osmnáctiletá Bianka Sivíková ze Zlína.

Devatenáctiletá Vsetíňanka Eva Havelková ve Zlíně studuje, a uvažuje i o životě v krajském městě.

„Asi bych si podala žádost, kdyby to bylo ještě možné. Ale stejně bych nečekala, až se uvolní nějaký byt, a raději se zařídila nějak jinak,“ uvažuje studentka.