Výročí obce v novém

„Nebyly potřebné peníze a tehdejší vedení radnice také uvažovalo, zda je započatá stavba opravdu nutná. To se časem potvrdilo a teď se nám podařilo získat také část nezbytných prostředků z Regionálního operačního programu,“ sdělil starosta Lubomír Kokeš.

Obec tak dopracovává podrobnosti dokončení stavby a po Novém roce bych chtěla vybrat stavební firmu.

„Dokončení objektu si vyžádá asi devatenáct milionů korun, z toho přibližně deset půjde z dotace, šest má obec našetřeno a na zbytek si vezmeme úvěr,“ informoval starosta. Stavba by podle něj měla začít v dubnu příštího roku.

„Dokončit ji chceme do srpna 2010. Obec by tak o rok později mohla oslavit své sedmistépadesáté výročí založení už v nových prostorách,“ poznamenal Kokeš.

Mnozí z více než třinácti set obyvatel Zádveřic–Rakové už na dostavbu netrpělivě čekají. „Chybí to tu. Z kultury tu není nic, na místním motorestu dřív sál byl, ale zrušili ho,“ říká třeba Vlasta Elšíková.

„Jestli to chtějí dostavět, je to dobře. Aspoň by byl ten záměr dotažený do konce. Zatím je to smutný pomník radních, kteří to kdysi začali a nedokončili,“ míní například Irena Guricová.

„Šly do toho peníze a je to nevyužité a to je veliká škoda,“ komentoval zase Ladislav Schovajsa.

Sál, ordinace i knihovna pod jednou střechou

Po dokončení budovy by měl být k dispozici sál pro sto padesát lidí. „Přesuneme sem také obecní knihovnu, která je v naprosto nevyhovujících prostorách staré školy, a také ordinace praktických lékařů pro dospělé a pro děti,“ přiblížil starosta.

Lékař zatím působí v zasedací místnosti zastupitelstva. Obec přitom sídlí v nástavbě nad místní hasičskou zbrojnicí. „Jedno křídlo objektu také proto využijeme pro náš úřad,“ doplnil Kokeš.

V budově má být i restaurace a v podkroví pokoje pro ubytování hostů. „Budou sloužit například pro účastníky kulturních akcí, svatebních oslav či školení, která se budou konat v kulturním sále. V obci máme také chovatele koní, kteří už mě informovali, že nabídka ubytování pro lidi přijíždějící za hipoturistikou tu chybí,“ poznamenal starosta.