VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZÁHADA: Skrývá falešná hrobka na zlínském hřbitově výzbroj ?

Zlín - Ve falešné hrobce na Lesním hřbitově ve Zlíně jsou prý ukryty zbraně z druhé světové války. Domnívá se to alespoň amatérský historik a nadšenec Radek Lizanec ze Zlína.

19.5.2012
SDÍLEJ:

Lesní Hřbitov ve Zlíně.Foto: DENÍK/Jan Karásek

K faktu, že Němci za II. světové války odvedli ze Zlína a okolí několik stovek lidí a velkou většinu z nich v polské Wratislavi popravili, přidává příběh svého dědečka, v jehož sbírce dopisů se údajně o zbraních mluví.

Děda je označoval jako plíšky

Hlavní indicie jsou přitom jako vytržené z filmu tajemné šifry v dopisech a hledání potomků bývalých správců hřbitova.

„Z několika materiálů, mezi které patří hlavně dopisy mého dědy, mám informace, že lidé z březnického odboje uschovali na Lesním hřbitově velkou zásobu zbraní. Při povídání s pamětníky a historiky jsem se postupem času dostal k tomu, že tam opravdu byly," říká Lizanec.

Rozhodně se prý ale nepouští do jednoznačného tvrzení, že jsou někde na hřbitově schovány zbraně. „I nadále hledám další indicie a pokouším se dostat ke konkrétnějším informacím," popisuje Lizanec a dodává, že v současnosti pracuje na zodpovězení otázky, zda se za tu dobu našel někdo, kdo by zbraně odnesl.

Nepotvrzují ani nevylučují

Podle oslovených institucí a zasvěcených osob se nedá jeho odvážné tvrzení jednoznačně vyloučit, dívají se ovšem na tuto možnost spíše skepticky.

„Je to pro mne úplně nová informace. Při tvorbě historických dokumentů ke hřbitovu jsem se s ničím takovým nesetkal. Těžko říct, odkud pan Lizanec informace získal, ale vyvrátit se to stoprocentně nedá," pokrčil rameny ředitel Státního okresního archivu David Valůšek.

Upozornil rovněž, že bádání po podobných informacích může být ošemetné.

„Z vlastní zkušenosti vím, že je potřeba pečlivě ověřovat své zdroje. Jako historik bývám v počátcích spíše skeptický. Uvidíme, zda se panu Lizancovi podaří domněnky potvrdit," zamyslel se Valůšek. Podobně hovořil také Milan Macura, jednatel společnosti Pohřebnictví Zlín, která hřbitov spravuje.

Budou nějaké důkazy?

„Musím se přiznat, že jsem o tom nikdy neslyšel a podobně je na tom i můj předchůdce, který byl správcem od roku 1978. V dnešní době se nedá nic stoprocentně vyloučit," sdělil Macura s tím, že je také osobně zvědavý, kam se další vývoj a pátrání posunou.

„Podaří se určit přesný hrob? Budou nějaké další důkazy? Pokud ano, bude to zajímavé," poznamenal Macura.

Ani zlínská radnice nemá informace o tom, že by se na Lesním hřbitově mohly ukrývat historické zbraně.

„Od roku 1656 se evidují všechny hrobky, které se na Lesním hřbitově otevíraly. Zbraně v žádné z nich nebyly. Nicméně zbývá ještě řada hrobek, které po tomto termínu otevřeny nebyly. Žadatel by musel získat povolení rodin, které tyto hrobky vlastní," vysvětlil Dvořák, a zařadil se tak de facto mezi ty, kteří nemohou teorii Radka Lizance definitivně potvrdit ani vyvrátit.

Amatérský historik Radek Lizanec ze Zlína: Dědovy dopisy obsahují šifry

Osmačtyřicetiletý Radek Lizanec je amatérským historikem, sám se považuje za nadšence odboje v okolí Zlína.

Díky kontaktům, odhodlání a vytrvalosti se už od mala dostává k informacím, které si už od svých mladých let archivuje ve vlastní sbírce. Mezi zřejmě nejcennější patří sedm dopisů od jeho dědečka, které poslal před popravou v polské Wratislavi své ženě do Zlína.

Co v dopisech stojí?

Na první pohled jsou to naprosto obyčejné texty. Nikdo si v té době nemohl pochopitelně dovolit psát o zbraních a nějakých plánech. Dědeček proto psal babičce v dobře zakrytých šifrách.

Například?

Tak třeba slovo plíšky. Děda byl švec a plíšky se používaly na podrážky. Babičce například napsal větu „Zajdi si tam a tam a zeptej se na ty plíšky." Asi byste v tom nic nenormálního neviděli, já kdysi také ne, ale postupem času jsem se od několika lidí dověděl, že to slovo byl běžně používaný krycí název pro zbraně.

To je jediná šifra?

Ne, je toho mnohem více. V dopisech je například výrazem „přiletí komáři" označován chystaný přílet německých letadel. Zajímavá je v dopisu babičce také například věta „Doufám, že jsi to naše pole neprodala." A to proto, že prarodiče bydleli v Prštném a žádné pole nikdy neměli.

Základní informace pocházejí tedy z dopisů. Kde hodláte hledat dál?

Musím si promluvit s dalšími pamětníky a projít několik dalších archivů. Stále je pro mne otevřená otázka, zda se našel za celou tu dobu někdo, kdo by ty zbraně odnesl. Pomoci by mi mohla také kronika obce Březnice.

Myslíte si, že žije někdo, kdo by mohl o zbraních něco konkrétního vědět?

Myslím, že ano. V jednom z dopisů posílá dědeček babičku za panem Gajdošíkem, který v té době, tedy v letech 1942 až 1944, pracoval na hřbitově. Ten je již po smrti, ale jistě žijí nějací jeho potomci, kteří by mohli do celé věci vnést důležité informace. Pokouším se je najít.

V jakém stadiu je momentálně vaše bádání?

Stále se snažím o zodpovězení několika otázek. Byly zbraně použity v boji proti Němcům? Zabavilo je gestapo? Nebo tam někde leží dodnes? To je další výzva pro mne i další amatérské badatele.

Autor: Marek Houser

19.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Zleva: z volebních štábů ANO 2011 a SPD.
AKTUALIZOVÁNO
43

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhé SPD a třetí KDU-ČSL

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

2:0, 2:3, 4:3. Ze zápasu zvratů si hokejisté Aukro Berani Zlín uloupli aspoň bod z pardubického perníkového srdce. Ševci nakonec prohráli 3:4 v prodloužení, přestože během pěti minut na přelomu první a druhé třetiny otočili vývoj zápasu z 0:2 na 3:2 dvěma trefami Honejska a Popelky. Žlutomodří ale vedení ztratili a v prodloužení přesilovku čtyři na tři využil francouzský útočník Treille, který pro Zlín připravil třetí porážku v řadě.

Fryšara nevěděl, jak slavit gól. Úžasná euforie, zářil

Ani jsem nevěděl, jak mám slavit. Prostě jsem zvedl ruce a díval se okolo,“ vykládal Štěpán Fryšara, 19letý útočník hokejistů Aukro Berani Zlín, který v nedělním zápase s Plzní svou premiérovou trefou stáhl náskok na 3:4 a zařídil parádní infarktovou koncovkou bod za porážku 4:5 po samostatných nájezdech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení