Soutěže se letos zúčastilo jedenasedmdesát zahrádkářů. Někteří se přihlásili sami, jiné nominovali třeba sousedé. „Přišla za mnou paní, která chodívá po naší ulici. Řekla, že by chtěla, aby naše zahrádka také soutěžila,“ řekla Irena Papežíková, která získala druhou cenu v kategorii předzahrádky rodinných a bytových domů.

Druhá, ovšem v kategorii úpravy baťovských domků, byla Věra Chválová. „Zkoušíme být už čtvrtý rok první, ale pořád se nám to nedaří. Už jsme byli třetí i druzí, ale první zatím nikdy,“ postěžovala si naoko Chválová. Pro příští rok tedy plánují častěji sekat trávu, zastříhávat keře a obírat suché květy, aby komise vybrala za nejlepší právě jejich výsadbu.

A co je tedy zárukou prvního místa? „Píle, píle, píle. A také láska k půdě,“ prozradila Jana Halašková, která zvítězila v kategorii předzahrádky rodinných a bytových domů. Samotnou ji prý přesto překvapilo, že je nejlepší. „Komise přišla zrovna, když bylo mokro, všechno bylo zmáčené,“ nedávala si prý v té chvíli velké šance Halašková.

Vítězové prvních a druhých míst v celkem třech kategoriích získali po čtyřech tisících v hotovosti a věcné dary, ti na třetích příčkách dostali tři tisíce korun a věcné dary, ostatní pak například hnojiva, poukázky na zahradnické zboží, cibuloviny či chryzantémy.