V kraji žádají nejčastěji o radu pracovníky ze Zlína. K dispozici jsou i kontakty na zaměstnavatele

Ve Vsetíně je jich o poznání méně. „Kontaktuje mě maximálně padesát lidí za měsíc,“ vypočetla tamní poradkyně Petra Tuháčková. V kroměřížském regionu žádá o radu podle EURES poradkyně Kamily Zahradníčkové průměrně patnáct lidí měsíčně, na Hradišťsku přibližně dvacet. Poradkyně pro okres Uherské Hradiště Sylva Štěpitová uvedla, že se postupem doby výrazně změnila struktura a informovanost osob.

„Dříve poptával zaměstnání v cizí zemi kdekdo, ale přání měl neurčité,“ upřesnila s tím, že v současnosti jsou to převážně lidé, kteří už cizí stát navštívili. „Buďto jako turisté, nebo prostřednictvím pobytu au-pair či jiné brigády,“ doplnila Štěpitová. Podle vsetínské EURES poradkyně Tuháčkové se nejčastěji lidé zajímají o konkrétní země. „Je to hlavně Velká Británie a Irsko, potom i Německo a Španělsko,“ řekla Tuháčková.

Mezi klienty se prý častěji vyskytují i občané mezi čtyřiceti až padesáti lety. „Jsou to většinou svářeči nebo obráběči,“ dodala Fojtíková ze Zlína. Hlavním úkolem poradců EURES je poskytovat informace o trzích práce v jednotlivých zemích. „Máme zpracovanou databázi volných míst a životních pracovních podmínek v Evropské unii, Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku a Islandu,“ vysvětlila zlínská poradkyně. Společnost také poskytuje rady v oblasti zdravotního a sociálního pojištění, o povinnostech před odjezdem z republiky a po příjezdu do dané země. Uplatnění ale nikomu nezprostředkuje.
„Zájemcům pouze můžeme předat kontakty na konkrétní zaměstnavatele,“ upozornila Fojtíková.

Poradci svým působením ale míru nezaměstnanosti příliš neovlivní. „Ani se to od nich neočekává. Jsou určeni pouze k poskytování kvalitních informací na evropském pracovním trhu,“ zdůraznila mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Zejména studenti si zkušenosti s prací v zahraničí pochvalují. „Letos jsem vycestovala už potřetí do Skotska,“ pochlubila se pětadvacetiletá Alice Heringešová žijící ve Zlíně. Vydělává si nyní jako obsluha v hotelovém baru. „Uvažuji, že tam po ukončení univerzity vyjedu na několik let pracovat,“ zapřemýšlela. Práci si sice sehnala přes jiného zprostředkovatele, v budoucnu ovšem EURES poradce hodlá využít.