Největší pád zájmu domácností o chemické čištění nastal podle vedoucí uherskohradišťské čistírny Olgy Gáškové na sklonku devadesátých let. Současným trendem ale podle ní je, že lidé mají kvůli pracovní vytíženosti na domácí praní textilních výrobků méně času a využívají služeb chemických čistíren. „Oproti osmdesátým letům minulého století ubylo v naší čistírně zakázek zejména na čištění a praní pracovních oděvů. Řada podniků, která tenkrát využívala našich služeb, v devadesátých letech zanikla. K velkým zákazníkům patřila i armáda, ale ani ta už v Hradišti několik let není,“ posteskla si Olga Gášková, která se specializuje na čištění oděvů třicet pět let.

Celá řada žen tvrdí, že chemicky vyčistit nebo vyprat si nechává jen to oblečení a textilní výrobky, které se v domácích podmínkách prát nedají. „Proč bychom nosili do čistírny šaty, kalhoty či halenky, které si můžeme prát v automatické pračce. Na služby čistírny se obracíme jen s pánskými obleky, kabáty či kožešinovými výrobky,“ nechaly se slyšet Věra Bublíková ze Salaše a Eva Švubová z hradišťského sídliště Mojmír. „Svým zaměstnancům dávám měsíčně určitou finanční částku na to, aby si nechali pracovní oděvy vyčistit nebo si je sami doma vyprali. Přece mně nebudou montérky nosit do kanceláře a já jim je budu vozit do čistírny nebo prádelny a pak pro ně zase jezdit,“ kroutí pohoršeně hlavou majitel jedné hradišťské firmy, který chtěl zůstat v anonymitě.

Služeb čistíren oděvů v Uherském Hradišti a ve Starém Městě využívají častěji osaměle žijící a staří lidé či movitější rodiny, které nechtějí ztrácet čas praním doma. „Máme zákazníky, kteří si k nám donesou vyčistit najednou i pět obleků. Jsou to podnikatelé a manažeři, kteří v oblecích chodí denně do zaměstnání,“ soudí Marie Šimčáková ze staroměstské čistírny oděvů. Za pravdu jí dávají i Olga Gášková a Jiřina Vandová z hradišťské čistírny. Zákazníci si podle jejich slov nechávají vyčistit kromě svrchních oděvů také vlněné svetry, umělé kožešiny, potahy na matrace či přehozy na postele, které kvůli jejich objemnosti doma nevyperou. „Máme stálé zákazníky, kteří si k nám nosí oděvy nejen vyprát a vyčistit, ale také vyžehlit a vymandlovat. Třeba takový oblek se u nás na napařovací figuríně krásně propaří a žehlením vyhladí. To doma asi málokdo bez figuríny svede,“ poznamenala vedoucí staroměstské čistírny Irena Finferová. Služeb čistírenské provozovny podle ní pravidelně využívají nejen občané, ale i firmy z regionu.

„S nadcházejícím podzimem začne u nás čistírenská sezona. Na řadu přijdou letní oděvy, ale také třeba podzimní a zimní kabáty. Ti pořádní si je přinesou do čistírny po skončení sezony, nikoliv až na jejím začátku,“ řekla bez okolků Gášková. Méně práce podle ní je v čistírně v lednu a v únoru. Obrat nastává v březnu, kdy si lidé přinášejí vyčistit jarní oblečení, které už měli mít dávno čisté. „Žila jsem poslední tři roky v Itálii, kde chemické čistírny a prádelny zažívají renesanci. Italové se asi z časových a možná i z ekonomických důvodů více orientují na služby čistíren než naši lidé. Praním a žehlením se zbytečně nezatěžují,“ nechala se slyšet třicetiletá Marie Pospíšilová ze Starého Města.