Ve Zlínském kraji bylo za pět let takto oddáno devatenáct homosexuálních párů. Své životy tu formálně spojilo třicet gayů a osm lesbiček.

Z těchto svazků pak zanikl pouze jeden. „Ve Zlíně mohou minority učinit prohlášení o partnerství v kancelářích matrik, popřípadě v zasedací místnosti či v obřadní síni zlínského magistrátu,“ prozradil Milda Šlehofer z české Gay iniciativy.

Pro všechny zájemce o tento typ svazku je navíc na webových stránkách města Zlína k dispozici podrobný popis všech patřičných náležitostí. Podmínek je spousta.

Zřejmě nejdůležitější však je, že minimálně jeden z partnerů musí mít trvalé bydliště na území Zlínského kraje a navíc musí být starší 18 let. Pak je to podle úředníků prosté.

„Osoby, které chtějí učinit prohlášení o vstupu do registrovaného partnerství, vyplní dotazník k registrovanému partnerství a osobně jej předloží příslušnému matričnímu úřadu,“ stojí na webu města. Zatímco na začátku byl počet oddaných partnerů vyšší, v posledních letech čísla spíše stagnují.

„Postupný pokles počtu registrovaných partnerství během těch let je přirozený. Obdobně tomu bylo také v ostatních zemích, kde byl zákon, který jej povoluje, přijat,“ osvětlil Jiří Hromada z české Gay iniciativy.

Zároveň naznačil příčiny. „Za totality se o této problematice příliš nehovořilo. Řada mužů či žen uzavírala naoko běžná manželství. Ti, kteří spolu žili dlouho, tak přijetí tohoto zákona využili. Nejprve to byly starší a střední generace a nyní se dostávají ke slovu ty mladší,“ dodal.

I tak se však postupně ukazovaly také další dopady tohoto zákona. „Po jeho uvedení do praxe si málokdo uvědomoval, co všechno umožňuje. Proto byl schválen dodatek. Všude ve smlouvách či listinách, kde bylo manželství, se nově připisovalo registrované partnerství,“ naznačil.

Věci, které byly původně běžné jen pro manžele, se tak staly běžnými také pro registrované partnery. „Minoritě však dlouho trvalo, než si na to zvykla, protože neměla zákon patřičně nastudovaný. Pokud přišel například pilot aerolinek a zeptal se, zda může mít pro svého partnera zvýhodněnou letenku, pak mu bylo k jeho překvapení odpovězeno kladně,“ popsal Hromada.

Pohled na registrované partnerství však tradičně dělí společnost na dva tábory. Katolická církev je v duchu víry již od pradávna proti. „Jsem přesvědčen, že manželství je uzavíráno jen mezi mužem a ženou. Zejména k tomu, aby z tohoto svazku vzešly děti,“ zareagoval zlínský farář Ivan Fišar. Zároveň se odvolal na bibli. „Podle ní je vztah mezi stejnými pohlavími postaven mimo boží zákon,“ dodal.