Z desítek studánek na Zlínsku se jedná například o prameny ve zlínských místních částech Malenovice a Příluky a u obce Bělov na Otrokovicku. Pouze u nich odborníci čtyřikrát do roka měří kvalitu vody.

„Chodím sem už dvacet let. Ve vodě z kohoutku se akorát koupu, jinak piji jenom tu ze studánky v Přílukách,“ pochvaluje si například devětašedesátiletá důchodkyně Alena Pásková ze Zlína, která ji nabírá dvakrát týdně do deseti umělohmotných lahví.

Podle ní má voda i dobré zdravotní účinky. „Jednou jsem bez ní byla asi týden a byla jsem úplně vyřízená. Je bezvadná. Vařím z ní i polévku nebo kafe,“ sdělila. Doplnila, že do přílucké studánky si jezdí s kanystry i lidé ze sousedních Želechovic nebo ze Hvozdné.

Atraktivní pro občany je i bělovská studánka u Otrokovic. „Je na turistické trase v krásném prostředí, takže o ni zájem je,“ potvrdila mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.

Poslední provedené rozbory z loňského prosince prokázaly její dobrou kvalitu. Ta odpovídá parametrům pro pitnou vodu. Vzorky pravidelně odebírá odbor životního prostředí v Otrokovicích, ve Zlíně zastává tutéž práci odbor životního prostředí a zemědělství.

„Kontroly se dělají už deset let. Za poslední roky jsou naměřené výsledky přibližně stejně dobré,“ řekla mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Přesné složení vod ze studánek ve Zlíně-Přílukách, ve Zlíně-Malenovicích a z bělovské je možné nalézt na stránkách Zlína a Otrokovic. Informace o bělovské studánce visí taktéž přímo u jejího pramene.

Veronika Vágnerová