Plány investora prozradit nemohou

Kdo konkrétně chce budovu získat a jaké s ní má případný kupec další plány, zatím zástupci města neprozradili. „Tak zněla dohoda se zájemcem,“ krčí omluvně rameny mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Bývalý okresní soud stojí v centru města, a pro investory by tak mohl být velmi zajímavý.

„Očekával jsem proto, že bychom mohli prodejem získat nejméně 15 milionů korun. Určitě budu pro, aby se budova bývalého soudu a přilehlé pozemky za nabídnutou cenu neprodávaly,“ sdělil druhý náměstek primátora Aleš Dufek (TOP 09/STAN).

Opozičnímu zastupiteli Miroslavu Šenkýřovi (ODS) chybí větší diskuse města s veřejností.

„Bez diskuse s obyvateli je podle mě prodej budovy soudu až tou poslední variantou. Město přitom nemá na účtu málo peněz, jeho hospodaření je ale zmatečné. Zbavit se v této situaci budovy na lukrativním místě za 11 milionů by mi přišlo docela zvláštní,“ podotýká někdejší náměstek primátorky Ireny Ondrové.

Možná ho zbourají

O tom, zdali se prodej nakonec uskuteční, rozhodne příští zasedání rady města. Pokud ne, stále je ve hře několik variant.

„Není vyloučeno další kolo hledání kupce, ale ani zbourání stavby,“ osvětlil některé z možností mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Budova je přitom už léta ve špatném technickém stavu. Dlouhé roky do ní zatékalo, čímž se poškodily některé stropy a zdi. Střed krajského města tak nyní značně hyzdí.

Také na nabídku pronájmu nebo výpůjčky zlínského zámku, kterou město před nedávnem vyvěsilo na úřední desce, zareagoval jen jediný zájemce. Stojí o pronájem kuchyně a prostorů v suterénu, o další prostory nemá zájem. Zdali se obě strany dohodnou, napoví i v tomto případě další zasedání městských radních.

To, že se objevil pouze jeden zájemce, prý vedení radnice příliš nepřekvapilo.

„Čekali jsme, že zájem nebude velký. Provozovat zámek není vůbec jednoduché, je to památka a nájemci musejí respektovat řadu omezení,“ přiznal zlínský náměstek Aleš Dufek.

Nyní je podle něj jasné, že město Zlín bude muset v budoucnu provozovat alespoň část zámku. Možností, jak jeho prostory využít, je prý přitom hned několik.

„Musíme je nyní pečlivě posoudit, i s ohledem na finance. Jisté je, že zámek musí být využíván v souladu s tím, jak významný je to objekt pro Zlín. Nemáme zde moc historických budov, tato má navíc číslo popisné 1, což jí dává punc výjimečnosti,“ podotkl Dufek.

Radnice hledá budoucí využití zámku od loňska. Objekt se brzy vyprázdní, protože Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění, které dosud obývají asi dvě třetiny objektu, se v průběhu příštího roku přestěhují do zrekonstruovaných budov ve svitovském areálu. Prostory, ve kterých bývala zámecká restaurace, v posledním roce hostily výstavu Šangri-la, která skončila v únoru.

Příliš drahý provoz

Na podmínky provozování restaurace na zámku se v posledním roce informovalo několik zájemců, vždy je ale odradily přílišné výdaje spojené s provozem.

„Na neúměrně vysoké náklady za energie, především tu elektrickou, si stěžovali i předchozí nájemci. Zámeckou restauraci zrekonstruovalo minulé vedení radnice, šlo o investici za téměř 21 milionů,“ přiblížil mluvčí Zdeněk Dvořák.

Při hledání nového využití pro zámek město spolupracuje i s veřejností. Z rozsáhlého dotazníkového šetření z loňského roku vyplynulo, že lidé by na zámku nadále rádi navštěvovali výstavní prostory.

Velké podpoře se těšily také návrhy na obnovení stylové restaurace a zřízení obřadní síně. Tyto tři náměty podpořila téměř polovina respondentů.