Jedná se o zlevněné zájezdy, které se kupují jen několik dní před odletem. Deník ve středu zjišťoval, co mohli cestující sehnat za přibližně deset tisíc korun.

Jednou z nejlepších nabídek byl patnáctidenní zájezd na řecký ostrov Lesbos. Ubytování bylo v apartmánovém domu s pláží na dosah. I se všemi poplatky, ale bez stravy, přišel na 11 030 korun pro jednu osobu. Zájemce se musel však rychle nachystat. Odlet bude už v neděli z Ostravy.

Kdo se chtěl dostat pod deset tisíc, mohl se již v pátek vydat do řeckého městečka Parga. Dvanáctidenní pobyt i s poplatky stál 8 890 korun. Bydlení bylo v penzionu několik minut chůze k moři, a strava byla opět vlastní.

I při rekreaci v této cenové relaci se dají sehnat pobyty s all inclusive, tedy s jídlem i pitím zdarma po celý den. Čtrnáct dní u tuniského letoviska Hammamet šlo pořídit za 11 470 korun. Hotel je přímo u pláže, odlet bude v pátek z Prahy.

Komu nevadilo cestovat autobusem, mohl se vydat do Chorvatska. Polopenze v letovisku Crikvenica přišla na 7 180 korun na sedm nocí, a to v hotelovém pavilonu s bazénem v blízkosti moře.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamuru prý cestovky na prodeji těchto zájezdů téměř nic nevydělají.

„Snaží se za každou cenu zaplnit neprodaná zbylá místa jen proto, aby nemusely platit stornopoplatky za nasmouvané kapacity,“ poznamenal Okamura.

Jak Deník zjistil, sleva se v případě last minute pohybuje obvykle mezi dvaceti až třiceti procenty z katalogové ceny zájezdu.

Podle pracovnic zlínských cestovních kanceláří tyto nabídky mizí rychlostí blesku. „V současné době je vysoká poptávka po last minute zájezdech, která převyšuje nabídku,“ potvrdil jejich zkušenost Okamura.

Kvůli finanční krizi a menšímu zájmu o first minute zájezdy, které se kupují s velkým předstihem, totiž cestovní kanceláře prozíravě v dubnu a květnu stornovaly kapacity v letadlech a upravily tak své očekávání od letošní sezóny. „Když bylo v březnu po skončení nabídek first minute jasné, že nastal pokles zájmu, cestovní kanceláře na to pružně zareagovaly,“ konstatoval Okamura.

A co vy? Jak se chystáte na dovolenou? Využijete nabídky last minute zájezdů nebo máte pobyt domluvený již několik měsíců dopředu? Navrhněte nejlepší destinace a nejlepší ceny a podělte se o ně se čtenáři Zlínského deníku!

U leteckých zájezdů tak sice nastal pětadvacetipro­centní pokles zájmu, i přesto mají cestovní kanceláře plno. „Ti, kteří tak čekali na last minute s tím, že bude převis nabídky nad poptávkou, se nedočkali. Zájem je obrovský,“ dodal Okamura.

Větší nabídku zájezdů poskytují agentury, které zastupují víc cestovních kanceláří najednou. „Největší cestovní agentura u nás má v nabídce zájezdy od více jak čtyřset kanceláří, takže je logické, že ten výběr bude rozhodně širší,“ řekl Okamura.

Podle něj však záleží na individuálním rozhodnutí každého, zda dá přednost nejvýhodnější ceně, nebo zvolí jistotu v podobě některé z velkých cestovních kanceláří. Tam se ale zájezdy last minute v cenové relaci kolem desíti tisíc korun vyskytují jen velmi zřídka.

Kdo však na peníze příliš nehledí, může si zaletět třeba na Seychely. Šestnáctidenní pobyt s dnešním odletem z Prahy či Vídně bylo ve středu možné ve Zlíně koupit i s poplatky za 95 280 korun na osobu. Na seychelském ostrově Mahé za tuto částku dostane cestovatel bungalov v blízkosti moře s terasou na střeše, snídaně a trezor přímo v pokoji.