Rozhodli o tom vsetínští radní a uložili ředitelům škol, aby tuto skutečnost zabezpečili prostřednictvím školních řádů v jednotlivých školách. Ministerstvo školství (MŠMT) však s tímto postupem nesouhlasí.
„Zřizovatel má vůči právnické osobě vykonávající činnost školy pouze omezené, právními předpisy přesně stanovené pravomoci. Mezi ně nepatří právo přímo určovat nebo nařizovat obsah školního řádu. Jakékoli usnesení rady města v tomto smyslu je nezákonné, ředitel školy je nemusí uposlechnout a za neuposlechnutí nemůže být postižen,“ sdělila Deníku mluvčí ministerstva Tereza Fojtová.
Radní naopak argumentují oporou ve školském zákoně, který uvádí: „Školní řád nebo vnitřní řád může omezit či zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení dětmi, žáky nebo studenty, s výjimkou jejich používání v nezbytném rozsahu ze zdravotních důvodů.“
Rozhodne jeden ze tří?
Školní řád může zakázat mobily, ale o jeho obsahu nerozhoduje pouze zřizovatel (radnice). Školní řád vydává ředitel školy po jeho schválení školskou radou, jejíž třetinu tvoří zástupci zřizovatele, rodiče a pedagové školy.
Přesto si starosta Vsetína trvá na svém.
„Zákaz mobilů zůstává a od září se uplatní na všech vsetínských základkách. Diskusi o právních názorech můžeme vést ještě měsíce, vzdělání dětí a jejich psychické zdraví však nepočkají,“ uvedl Jiří Čunek na svých facebookových stránkách.
Boxy za 150 tisíc
Žáci po příchodu do školy zamknou mobily do speciálních boxů pořízených městem.
„Žáci, kteří si do školy telefon přece jen přinesou, mobil uloží do boxu na začátku vyučování, přístroj bude bezpečně uzamčen a na konci vyučování si jej vezmou,“ sdělil místostarosta Pavel Bartoň.
Celkové náklady na pořízení skříněk činí 159 tisíc korun. Školy, které již disponují uzamykatelnými šatními skříňkami, je využijí.
„Připevnění skříněk na stěnu ve škole provedou školníci,“ dodala mluvčí radnice Jana Raszková.
Ministerstvo zdůrazňuje, že školský zákon žádným způsobem neumožňuje odebírat žákům mobilní telefony po dobu pobytu ve škole.
Pokud ovšem škola prostřednictvím školního řádu nebude žákům mobilní telefony odebírat, ale pouze vyhradí místo (skříňku), kam žáci sami mobilní telefon odloží, jedná se podle názoru MŠMT o adekvátní postup. V souladu s právními předpisy je za předpokladu, že do skříňky má přístup pouze žák nebo jeho zákonný zástupce a zároveň si mobil ze skříňky může vyzvednout kdykoliv, kdy smí podle školního řádu během dne školu opustit, např. během polední přestávky.
Ostatní města v kraji o podobném řešení neuvažují
Oslovená města napříč krajem o podobném striktním řešení neuvažují. Zlín, Valašské Meziříčí, Rožnov nebo Otrokovice nechávají rozhodnutí o používání mobilních telefonů v kompetenci ředitelů škol. Většina z nich má přitom zákaz už řadu let ustanoven ve školním řádu.
Podívejte se také na: