Zákaz poslechu hudby v pracovní době. Tak znělo nařízení, které začalo pro řidiče brněnské MHD kvůli údajným stížnostem cestujících platit od konce května. Po pár dnech ho však brněnský dopravní podnik poupravil. Šoféři si tak mohou pouštět rádio nebo podcasty aspoň na konečných. Při jízdě je to ale nadále zakázané. Důvodem zákazu používání rádií jsou údajné stížnosti cestujících na to, že byla příliš hlasitá.

A jak to v současnosti mají řidiči MHD ve Zlíně a Otrokovicích? DSZO vůči ním uplatňuje několik zásad.

„Za jízdy se musí řidič věnovat plně řízení vozidla. Nesmí zejména s nikým mluvit, jíst, pít, používat hovorové zařízení a vpouštět nikoho do vyhrazeného prostoru svého stanoviště. Všechny úkony, které bezprostředně nesouvisí s ovládáním vozidla, například nahlížení do služebního jízdního řádu, dávání ústních pokynů cestujícím, může provádět řidič jen tehdy, není-li vozidlo v pohybu. Neobtěžovat cestující hlasitým poslechem rádia. Sledovat dění a chování cestujících ve vozidle,“ vyjmenoval mluvčí DSZO Vojtěch Cekota. Poslech hudby tedy řidičům MHD ve Zlíně a Otrokovicích není zakázán, hudba však nesmí obtěžovat cestující.

Ilustrační foto - Lážo Plážo Fest.
Na Lážo Plážo Fest zahrají Divokej Bill, Harlej i britští The Hara

„Řidiči DSZO jsou naštěstí v drtivé většině natolik empatičtí, že ke stížnostem cestujících nedochází,“ doplnil mluvčí. Potvrzují to sami řidiči. „Rádio si pouštím běžně. Ještě se mi nestalo, že by někomu vadilo. Neumím si představit, že bych jezdil bez hudby,“ řekl Deníku šofér MHD ze Zlína, který si nepřál být jmenován.

Vedro pronásledovalo milovníky bublinek ve Zlíně. Festival šumivého vína gradoval s příchodem podvečerních stínů
Vedro pronásledovalo milovníky bublinek ve Zlíně. Tisíce lidí si užily podvečer

Zapnuté rádio cestujícím ve Zlíně nevadí. „Většinou ani neslyším, co řidiči z rádia hraje. Takže mi to vůbec nevadí. Dnes má navíc v autobuse každý druhý v uších sluchátka a zvuky z okolí vůbec nevnímá,“ poznamenal Zlíňan Filip Zapletal. Podobný názor má i seniorka Marie. „Mnohem více mě ruší ostatní cestující, kteří si častokrát nahlas pouštějí hudbu z telefonu,“ nechala se slyšet.