Politické strany, které nemají na zlínské radnici zastoupení, kritizují netransparentní výběr dodavatelů

A nejsou jedinou politickou stranou či hnutím, které zadávání veřejných zakázek v krajském městě ostře kritizují. Trnem v oku jsou například i zástupcům Věcí veřejných či M. O. R.

Stávající koalice na magistrátu pochopitelně tvrdí, že je systém zcela transparentní. A navrhuje dokonce ještě větší zprůhledňování. Formou internetové aukce i zřízeného registru občanů, kteří by se mohli výběru dodavatele zúčastnit.

„I když většina výtek na chyby ve veřejných zakázkách není oprávněná, chceme zavést takové metody, které by snižovaly riziko jakýchkoli podezření,“ sdělil náměstek primátorky Miroslav Hladík (ODS).

Chtějí zavést registr

Občanští demokraté navrhují vytvořit registr občanů, kteří mají zájem účastnit se výběru dodavatele příslušné zakázky. Náhodným losem vybraní občané by tak mohli být přítomni otvírání obálek nebo posuzovat kvalifikaci dodavatele.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

„Další možností je internetová aukce, která zaručuje díky svému on­line průběhu absolutní transparentnost. Jediným kritériem by zůstala cena. Jsme také pro orientační výpisy z internetových portálů u nákupů bez soutěže, z nichž bude zřejmá cena daného produktu na trhu v době schvalování nabídek,“ vysvětlil jeho stranický kolega Ondřej Andrys (ODS).

Navrhuje také sledování zakázek v průběhu času a maximální odpovědnost autora projektu za dílo. Navzdory tomu, že je společně s ostatními straníky přesvědčen, že je systém veřejných zakázek v současné době zcela transparentní. Podle něj dokonce vysoce nad rámec zákona.

Podobně se vyjádřili i sociální demokraté, kteří ovšem také připravují nová opatření, která by měla ještě více zprůhlednit veřejné zakázky města Zlína.
„Lidé zřejmě nejsou dostatečně informováni o tom, jak zakázky probíhají. Proto chceme zveřejňovat na internetu nejenom jejich zadávání, ale také průběh jejich vyřizování a výsledky. Podrobně popisujeme své plány v magazínu, který dostanou lidé v příštím týdnu,“ informoval volební lídr ČSSD Boris Popesko.

Pro případné zveřejňování zakázek na internetu jsou i lidovci. Říkají, že obecně jsou pro jakékoliv zprůhledňování systémů na radnici. Nicméně i oni jsou přesvědčeni, že nynější zabezpečení je nadstandardní. „Dokazují to i soudní pře, které dopadají ve prospěch města,“ dodal lidovecký lídr Miroslav Kašný.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.