Na Slovácku je zatím klid, i když ani tomuto kraji se pravděpodobně žravá housenka nevyhne stejně jako v předchozích letech.

„V tomto okamžiku máme pouze podezření na jednu lokalitu nedaleko Zlechova. Jedná se o keře hlohu poblíž silnice ve směru od Starého Města do Brna. V nejbližších dnech situaci prověříme přímo v terénu,“ informovala vrchní inspektorka obvodního oddělení Státní rostlinolékařské služby v Uherském Hradišti Zuzana Vaňková. Dodala, že pracoviště se většinou nezaměřuje přímo na vyhledávání škůdce, ale v případě výskytu jsou připraveni zahájit jeho sledování.

„V této souvislosti jsme žádné podněty od občanů doposud nezaznamenali,“ sdělil starosta Zlechova Antonín Haloda.

Domovinou housenky, ze které se nakonec stane bílý motýl, je možná trochu nečekaně „starý kontinent“. Je to nezvyklé především proto, že mnoho podobných hmyzích škůdců bylo přivezeno například z Ameriky. „Věčně hladová Evropanka“ je tedy v podstatě doma a daří se jí především díky nedostatku jejích přirozených ptačích nepřátel.

Míst, kde se bekyně zlatořitná na Uherskohradišťsku pravidelně vyskytuje, je víc. „Například v hrušňové aleji směrem z Hradiště na Velehrad nebo na starých jabloních mezi Ostrožskou Novou Vsí a Ostrožskou Lhotou,“ nastínila rostlinolékařka. Doplnila, že kromě jabloní a hrušní housence zachutnaly už také okrasné listnáče a keře.

„Kalamitní stav nastal v minulosti už několikrát. Jedná se o takzvaného gradačního škůdce. To znamená, že se roky nemusí vyskytovat skoro vůbec a v jiných letech může způsobovat výrazné problémy,“ vysvětlila Vaňková.

Pro ovocné stromy v okolí slovácké metropole nebude tedy setkání s touto housenkou ničím novým. Otázkou je, jak by se s tímto škůdcem vyrovnaly například stromy v centru města.

„Z tohoto pohledu mají městské porosty určitou výhodu díky své různorodé skladbě,“ podotkl vedoucí oddělení ochrany přírody na uherskohradišťské radnici Květoslav Fryšták.

Podobně optimistické signály dorazily také ze Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Bílých Karpatech. „K dispozici máme jediný údaj z takzvaného lovu na světlo z Vlárského průsmyku. Jedinec byl zjištěn minulý rok,“ uvedl zoolog Správy CHKO Bílé Karpaty v Luhačovicích Ondřej Konvička.

Setkání s housenkou však může značně potrápit také člověka. „Její chloupky mohou vyvolat vyrážku na kůži a v případě vdechnutí i dýchací potíže. Každopádně doporučuji udržet zvědavost na uzdě a vyhnout se stromu s kuklami a v žádném případě s ním například netřást,“ poznamenala rostlinolékařka Vaňková.