Aktivní záloha se využívá k doplnění ozbrojených sil za stavu ohrožení státu, za válečného stavu nebo při vzniku nevojenských krizových situací.

„Zejména při živelních a ekologických pohromách,“ uvedl. K armádě má celý život blízko.

Rozhodnutí přidat se k takzvaným záložákům tak pro něj bylo jednoduché. Záložáci se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku, v civilním životě pak svému zaměstnání.

„Můžeme tak kombinovat dvě povolání: vojenské i civilní,“ vysvětlil Jan Klusal.

Jednotka má dvě velká cvičení ročně. Většinou trvají 12 až 14 dní. K tomu se můžou přidat kurzy specialistů nebo cvičení s armádou. 

„Za těch pár dní v roce se nás snaží secvičit v plně funkční útvar. Snad se to daří,“ sdělil kulometčík.

Zejména oceňuje výcvik od instruktorů z profesionální jednotky, takzvaných průzkumáků z Přerova.

„To jsou chlapi zaprášení pískem z Afganistánu. Neučí nás z příruček ale ze zkušeností,“ osvětlil.

Záložáci jsou podle Honzy Klusala všichni srdcaři a nikdo nad úkolem nefrflá.

„Snad jen když se čistí zbraně a není dost prostředků na čištění. Chybí olej nebo hadry. Ale jsme Češi, umíme si poradit,“ smál se.

Lesk a bída života v aktivních zálohách prý vypadá jako jeho kanady.

„Když ráno před svítáním naskakuji na tatru jsou boty nablýskané, večer před západem slunce jsou zaprášené a provlhlé potem a vodou,“ přirovnal.

Na co ale prý nikdy nezapomene je jeho první hod ostrým granátem.

„To stálo za to,“ uvedl s tím, že bez podpory firmy, ve které pracuje, by to ale nešlo.

SLUŽBA VLASTI I LIDEM

Honzův kolega a kamarád Lukáš Opočenský se k zálohám přidal, protože ho prý vždy lákala armáda.

„A jsem vlastenec a rád pomáhám lidem,“ uvedl. Poslední kapkou k tomuto rozhodnutí pak byla situace, kdy pomáhal u těžké autonehody na dálnici.

„Uvědomil jsem si, že potřebuji obnovit kurzy první pomoci. A u AZ to je možné,“ vysvětlil.

Na cvičení se snaží jezdit co nejčastěji.

„Maximum je 42 dní za rok,“ uvedl.

Dvacetiosmiletá Zuzana Urbanová s hodností četaře zastupuje velitele družstva. I ji ke vstupu k zálohám vedlo vlastenectví.

„Také považuji ozbrojené složky za velmi důležité. Aktivní zálohy jsou pro mě příležitost, jak k armádě aspoň částečně vstoupit,“ vysvětlila velká fanynka vojenské techniky.

„Díky AZ se k této technice dostanu. A to se většině Čechů nepoštěstí,“ doplnila.

V aktivních zálohách pracuje už čtyři roky. Naučila se mnoho věcí: od střelby ze samopalu, přes orientaci v terénu, první pomoc, základní zásady přežití v přírodě ale i házení ostrým granátem.

„Nejvíc ale oceňuji, že jsem poznala tu hromadu skvělých lidí, kteří táhnou za jeden provaz a je jedno, jestli jsou to top manažeři, skvělí lékaři nebo truhláři,“ uvedla.

Nejtěžší pro ni je návrat do civilu, do běžného života. „Nečekala bych, jak mě ten vojenský dril pohltí a jak těžké bude loučení s lidmi, se kterými jsem 14 dní od rána do večera,“ připustila.

CVIČENÍ NENÍ WELLNESS

To, že je žena mezi mnoha muži, nepovažuje za hendikep. Ženy se podle ní musí smířit s tím, že jedou na výcvik se stovkou mužů a stejnou měrou se podílejí na plnění úkolů.

Takže i ona sem tam táhne na zádech plnou polní, která má 30 kilogramů, sem tam spí v kaluži, když cvičí přežití v přírodě a nepřeje jim počasí nebo spí ve srubových táborech na starých palandách.

„Jedná se o vojenské cvičení, ne wellness pobyt,“ uzavřela vyprávění četařka.

A jak takové cvičení aktivních záloh vypadá?

„První den projdeme lékařskou prohlídkou a přesuneme se do vojenského prostoru k ubytování a fasování zbraní,“ přiblížil Honza Klusal.

V dalších dnech pak většinou plní 12hodinové šichty, které se skládají z hromady úkolů na úrovni družstva, čety, nebo roty.

„Na každém cvičení je potřeba zacvičit zhruba 10 procent nováčků, aby se vyrovnali standardu jednotky,“ uvedl.

„Mezi špeky letošního výcviku určitě patřil hod ostrým granátem, noční střelby ale i bojové plavání.

„Nenudíme se ani minutu,“ uzavřel.

Aktivní záloha je součást zálohy ozbrojených sil ČR a jednou z forem dobrovolné branné povinnosti v době míru. Armáda ČR plánuje mít v roce 2025 ve svých řadách 5873 vycvičených aktivních záložníků. Přibližně polovina z nich bude u 14 pěších rot při Krajských vojenských velitelství a druhá polovina u útvarů AČR. Jednotka AZ vznikne prakticky u všech útvarů AČR.