„Průchod zámeckým parkem je uzavřený od 1. července. Většina školáků, kteří bydlí v jižní části města, jej využívala právě při cestě do školy. Bylo to mnohem bezpečnější, než kdyby absolvovali cestu podél značně frekventovaného silničního tahu," vysvětluje starostka Napajedel Irena Brabcová.

Pro řešení se nakonec domluvili s autobusovým dopravcem ČSAD Vsetín. „Našli jsme komfort, který nahradí průchod zámeckým parkem," konstatuje Brabcová.

Takzvaný školní autobus jezdí od 3. září vždy před začátkem vyučování mezi zastávkami Hospodářská škola – Spořitelna. Jízdné školáci ani doprovod těch nejmenších neplatí. Odjezdy ze zastávky Hospodářská škola jsou v 7.10 a 7.35 hodin.

Autobus jezdí zatím ve zkušebním provozu, později hodlá město provést vyhodnocení. Už teď je ale jisté, že má mezi školáky úspěch.

„Jsem velice ráda, že odváží děti. Mám sama potomka v první třídě, a tak jím jezdíme společně. Samotného bych ho zatím nepustila. Mohu říci, že autobusy jsou obsazené na více než sto procent. V každém jezdí i padesátka lidí," hodnotí například Jiřina Otradovcová z Napajedel.

Novinku vítá také ředitelka 1. Základní školy Napajedla Dana Pospíšilová.

„Děti nemusí chodit podél hlavního silničního tahu, po kterém hojně jezdí i kamiony. Sice je tam pro pěší chodník, je ovšem hned u silnice. A když třeba vydatně prší, voda stříká až na lidi," vysvětluje Pospíšilová.

Přepravu školáků zajišťuje ČSAD Vsetín, který se jí věnuje v rámci objednávky města, jenž ji také financuje.

„Nasadili jsme na to spoj, který má v potřebném čase proluku. Dvakrát děti odváží ke škole, poté opět normálně funguje podle jízdního řádu," říká k tématu Oldřich Holubář, ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín.