Ovšem vidět pohromadě originální sbírku kompletně všech jeho dosud objevených obrazů je možné jenom a pouze na zámku v Holešově.

Právě tam byla v úterý 12. června zahájena unikátní výstava Ladových obrazů, která v České republice ještě neměla obdoby. Ve čtyřech zámeckých sálech je vystaveno více než tři sta děl tohoto autora, a to jak těch všeobecně známých, tak i těch neznámých.

Návštěvníci výstavy s názvem Josef Lada Holešov 2012 se mohou seznámit s celoživotním průřezem umělcovy tvorby, od těch nejranějších obrazů z roku 1905 až po ten poslední z roku 1957 s názvem Hastrman v zimě.

„Díla pocházejí z celé republiky napříč, především z majetku Památníku národního písemnictví v Praze, ale i od asi dvaceti dalších institucí, včetně soukromých sběratelů," přiblížil Pavel Chmelík z Městského kulturního střediska Holešov, které výstavu pořádá. Hodnota děl je proto takřka nevyčíslitelná, podle odhadů organizátorů dosahuje několika desítek milionů korun.

Na vzniku této unikátní expozice se podílel i vnuk Josefa Lady, který nese dědečkovo jméno. Některá díla přitom
i on sám uvidí poprvé v životě. „Jsem proto zvědavý a těším se na to, že to uvidím celé pohromadě. A bude tam i můj nejoblíbenější obraz Hospodská rvačka," pousmál se dvaapadesátiletý Josef Lada.

Přestože jej obrazy jeho dědy provázely prakticky celým dětstvím, sám tyto umělecké geny nezdědil. „Jsem vystudovaný právník," upřesnil. „Nyní se ale starám o dědečkovo dílo a věci, které s tím souvisejí," naznačil dále vnuk Josefa Lady, který do Holešova zavítá vůbec poprvé ve svém životě.

Návštěvníci zámku se však mohou seznámit nejenom 
s obrazy světoznámého umělce, ale zároveň se dozvědět 
i něco o jeho životě. V jednom ze sálů bude totiž promítaný dokumentární film o jeho osobě. Zkrátka nepřijdou ani děti. Pro ně je připraven koutek, kde budou promítány i známé pohádky ilustrované právě Josefem Ladou.

Výstava potrvá až do konce září. A pozitivní zpráva na závěr. Rodiny se rozhodně nemusejí být, že by to vyčerpalo jejich rozpočet. Cena lístku pro dospělého totiž čítá osmdesát korun.