Od začátku února, kdy byla první opravená část slavnostně otevřena, hostí zámek týden co týden množství společenských plesů a koncertů.

Na radnici jsou dosud s provozem zámku spokojení: stavební práce plynule pokračují, zbývá dořešit jen několik organizačních drobností a plánovat další kulturní akce.

Starosta Holešova Zdeněk Janalík si pochvaluje hlavně příznivé odezvy od lidí. „To, co mám možnost slyšet, jsou jen samá pozitiva,“ pochvaloval si Janalík, který se už dívá do budoucnosti.

Letos totiž město plánuje kompletně zrestaurovat přízemí a sklepy. Plány by podle starosty neměla ohrozit ani současná finanční krize.

„Zhruba pětasedmdesát milionů, které budou na letošní rekonstrukci potřeba, už máme díky dotacím zajištěno,“ zůstával v klidu Janalík.

Práce na zámku by dokonce mohly být v krizi prospěšné. „Stavební firma by totiž mohla nabídnout práci nezaměstnaným lidem z našeho regionu,“ nastínil řešení holešovský starosta.

Plnou hlavu nápadů, jak obohatit kulturní program zámku má i Pavel Chmelík, ředitel Městského kulturního střediska, které má provoz zámku na starosti.

„V nejbližší době chystáme zrealizovat několik zajímavých akcí. Kromě koncertů vážné i populární hudby se chceme konečně zaměřit i na děti. Pro žáky všech základních škol v okolí chystáme šestého a sedmého dubna atraktivní divadelní představení. Dospělí se zase dočkají také tematické výstavy o Romech, průvodcovských okruhů a dalších atrakcí,“ prozradil Chmelík.

Podle něj dosavadní měsíc provozu ukázal, kde je ještě třeba zapracovat. Například bude potřeba doladit akustiku v sále, která je sice vhodná pro komorní koncerty, ale není optimální pro ty větší.

„Vše konzultujeme s odborníky, zbývá nám ještě nějak vykrýt část prostoru a mělo by to fungovat,“ poznamenal Chmelík.

A že by se zámek hromadnými návštěvami lidí nějak opotřebovával? „Interiér samozřejmě úzkostlivě chráníme. Všechno musíme mít v naprostém pořádku. Víno na stěně? Nastoupí malíři a do čtyřiadvaceti hodin je to pryč. Vandalové, kteří třeba ničí venkovní osvětlení, sice představují problém, ale s tím se vypořádáme,“ dodal Chmelík.

Fungující zámek vítají místní lidé s nadšením. Například Jan Jokl navštívil zatím dvě akce a byl unešen. „Jsem rád, že má Holešov konečně pravou dominantu. Byla to věc, která tu scházela a vyplatilo se do ní investovat,“ míní Jokl. Jedinou obavu má právě z toho, že by lidé mohli zámek poničit. „Třeba na těch plesech je opravdu rizikové a byla by to škoda,“ uzavřel.

(hol)