Zlínský zámek se na pár okamžiků o víkendu přesunul o několik tisíc kilometrů dál na východ, a to až do Ruska. Sálem voněl pravý ruský čaj i pirohy a slyšet bylo ruštinu. To právě rodilá Ruska vtahovala návštěvníky do tajů své země. Seznamovala je s tradičními zvyky,spisovateli.

„Každé čtvrtletí představujeme kousek země, a to vždy v podání někoho z rodáků. Minule to bylo Mongolsko, nyní Rusko,“ vysvětlil vedoucí Centra na podporu integrace cizinců Bernard Šulák.

Sehnat cizince, kteří by byli ochotni něco o svém rodišti popovídat, prý není vůbec těžké. „U nás jich tu žije poměrně dost,“ vysvětlil Šulák.

Na své si přišli nejenom dospělí, ale i děti, pro které byla nachystáno mimo jiné i loutkové představení pohádky O zlaté rybce.

Zavzpomínat na svou rodnou zemi přišla i řada Rusů, žijící ve Zlíně.

„Už tu bydlím patnáct let, tak jsem přišla zavzpomínat na svůj domov. Ráda bych se tam někdy jednou vrátila,“ pousmála se Oxana Chlupová.

To Ilona Stepanova zase přišla s Ruskem seznámit svého přítele.

„Chtěla jsem mu něco ukázat i z našich tradic,“ vysvětlila mladá Ruska.

A kdo má tento způsob cestování rád, tak se již za čtvrt roku se může těšit na Vietnam. Ještě před tím má ale centrum v plánu uspořádat fotbalový turnaj cizinců.