„Začínáme s ní v listopadu. Na řadu tak postupně přijde balení všech koberců i ošetření každého kusu nábytku, také všechny textilie je nutné dobře přikrýt. Samozřejmě je potřeba vydrátkovat parkety. Na to sice máme stroj, nicméně podlahy v přibližně padesáti místnostech se pak už voskují ručně,“ sdělila kastelánka Jana Pluhařová s tím, že vše musí zvládnout dvě zaměstnankyně.

Jedním z nejnáročnějších úkonů je podle ní čištění křišťálových lustrů. Těch je na zámku asi třicet. Preciznost i trpělivost vyžaduje i nynější údržba drobných mosazných předmětů, jako jsou například svícny nebo rámečky. „Dělá se to špatně, speciální pastu je potřeba rozleštit do všech záhybů a potom ji zase zcela odstranit, aby po ní nezůstaly žádné stopy. S jedním předmětem tak strávíme i hodinu a půl,“ doplnila Pluhařová.

Zámek začne pomalu ožívat začátkem března, kdy se přiblíží zahájení nové sezony. Ta ve Vizovicích odstartuje 1. dubna a přinese i novinky. „Dvě místnosti jsme přeměnili podle dochovaných fotografií z konce devatenáctého století a návštěvníci budou mít při prohlídce možnost porovnat jejich podobu tehdy a dnes. Na obou prohlídkových trasách nabídneme celkem devět čerstvě zrestaurovaných předmětů. Mezi nimi je pět velkých obrazů či barokní busty rodičů Marie Terezie, zasazené do vyřezávaných a polychromovaných podstavců,“ sdělila kastelánka.

Zámek ve Vizovicích nechal v polovině 18. století vystavět na místě bývalého cisterciáckého kláštera Heřman Hannibal z Blümengenu. Stavbou pověřil význačného brněnského architekta Františka Antonína Grimma, který pojal zámek v tehdy moderním francouzském barokním stylu. Ve druhé polovině 18. století byla nejen dokončena stavba zámku a zámecké zahrady, ale bylo pořízeno i vybavení a založena obsáhlá obrazová sbírka. Podle možností ji doplňovali i Stillfriedové, na které přešlo vlastnictví zámku v 19. století. V roce 1945 byl znárodněn a v roce 1948 definitivně zpřístupněn veřejnosti. Od roku 2000 je národní kulturní památkou ve správě Národního památkového ústavu.

Vizovický zámek patří mezi nejnavštěvovanější památky ve Zlínském kraji. Ročně v průměru přivítá 19 tisíc turistů.