Nezaměstnanost ve Zlínském kraji klesá, ale je stále vyšší než vloni. Firmy většinou nepřibírají ani nepropouštějí

Na konci června bylo ve Zlínském kraji evidováno 1318 volných pracovních míst, na jedno místo přitom připadalo více než 23 uchazečů. V kraji byl pokles nezaměstnanosti zaznamenán už v březnu a pokračoval i ve druhém čtvrtletí.

Například ve zlínské Tescomě je stav zaměstnanců stabilní. „V minulém měsíci jsme nikoho nepřijali ani nepropustili. Pokud se nějaké místo uvolní, je to většinou jen v případě, že zaměstnankyně odchází kvůli čerpání mateřské dovolené,“ sdělila mzdová účetní a personalistka Jitka Novotná.

Propouští se jen výjimečně

Společnost TOS Hulín naopak propouštěla, ale nejednalo se o radikální opatření.

„Došlo k dohodě o ukončení pracovního poměru se dvěma zaměstnanci. Už od roku 2008 je každý rok propouštění zaměstnanců na hranici sedmnácti procent,“ prohlásil personální ředitel Tomáš Urban. V současné době se společnost nechystá přibírat nové zaměstnance.

Ani vsetínská Technology Morava nemění svůj stav zaměstnanců. „V minulém měsíci jsme nikoho nepropouštěli ani nepřijímali. Ani tento měsíc nechystáme žádné změny,“ dodal jednatel Ondřej Evják.

V uherskobrodské České zbrojovce je situace stejná, společnost přibírá pouze několik pracovníků do výrobních provozů. „V současné době přibíráme patnáct nových soustružníků, frézařů, jedná se především o mladé učně. Zaměstnance nepropouštíme, pokud někdo odchází, tak pouze do důchodu či na mateřskou dovolenou,“ sdělil personální a bezpečnostní ředitel Ladislav Koníček. Podle něj je personální situace v jejich společnosti ustálená nejvíce za posledních několik let.

Simona Kukučová

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.