Stále první žena města Irena Ondrová (ODS) jej totiž plánuje svolat nejdříve na 22. listopad. Právní analýza, kterou si nechalo udělat budoucí vedení radnice, však říká, že se musí noví zastupitelé sejít podle zákona ještě do 15. listopadu. Pokud je prý primátorka do této doby nesvolá, osloví s žádostí ministerstvo vnitra.

Právě na jeho vyjádření čeká i Irena Ondrová. Má jí údajně sdělit, jaké termíny jsou pro ni závazné. Jednačtyřiceti členný tým měla totiž původně v plánu pozvat na radnici v pondělí. Stanovisko změnila poté, co přišel na Krajský soud v Brně návrh na neplatnost voleb ve Zlíně. Netýkal se však Zlína, ale obce Lhota. Šlo tedy v podstatě o administrativní chybu.„Situaci okomentuji zítra, až budu mít v ruce vyjádření ministerstva vnitra,“ sdělila včera stručně primátorka.

Co o ní říká Petr Gazdík, je jí prý jedno. „Neví o Zlíně skoro nic,“ míní Ondrová. Údajně ji pouze překvapilo, že v pondělí svolala nová radniční koalice tiskovou konferenci, když má primátorka na dnešní den domluvenou schůzku se svým nástupcem Miroslavem Adámkem a budoucím radním Alešem Dufkem.

Kandidát na primátora Adámek (STAN) však tvrdí, že se pokoušel už v pátek Ondrové dovolat a psal jí email právě kvůli tomu, aby svolala zastupitelstvo co nejdříve a aby oznámila jeho termín na úřední desce. Avízo na ní totiž musí viset týden před zasedáním. Byl prý ale neúspěšný.„Nedostal jsem žádnou odezvu. Proto jsme o situaci informovali média,“ reagoval Adámek.

Jelikož návrh na neplatnost voleb směřoval proti Lhotě u Malenovic, nejedná se podle právní analýzy o překážku svolání zastupitelstva ve Zlíně v zákonem stanovené lhůtě. Zástupci nové koalice se domnívají, že primátorka zasedání zkrátka oddaluje. Kritizují také současné vedení města za to, že v přechodném období schvaluje podle nich závažná rozhodnutí.

„V minulém týdnu zasedala dvakrát rada města. Sejít se má znovu 15. a 22. listopadu. Máme indicie, že se nezabývá pouze takzvanými udržovacími kroky, ale i majetkovými záležitostmi. Chystá se například podepsat pro město značně nevýhodnou smlouvu o pronájmu mezi Kongresovým centrem a filharmonií,“ uvedla příklad budoucí náměstkyně primátora Eva Štauderová (M. O. R.) s tím, že nová koalice pečlivě sleduje i změny v katastru nemovitostí.„Uvidíme, kdo bude nakonec rozhodovat a kdy se nově zvolení zastupitelé reálně chopí svých funkcí,“ uzavřela včera skupinka ve složení Gazdík, Adámek a Štauderová.

Zlín povede podle výsledků voleb vítězná TOP 09/STAN společně s hnutím M. O. R. za Morální Očistu Radnice, lidovci, Zlínským hnutím nezávislých a Věcmi veřejnými. ODS a ČSSD zaujmou společně s komunisty místa v opozici. Současná primátorka Ondrová však v zastupitelstvu nezasedne, protože nabídla svůj mandát stranickému kolegovi Ondřeji Andrysovi.