Otrokovické stále obtěžuje smrad. Radnice říká, že stížností oproti minulosti ubylo

Jiní tvrdí, že nepříjemný puch způsobuje provoz pneumatikárny. „Ten smrad je hrozný, kdo tady v tom má žít. Určitě to jde z Barumky. Už ani nevycházím ven a těch smradů jsme si tady užili až až,“ tvrdí paní Fialová z části zvané Stará Kolonie. Tu samou zkušenost má i Josef Valenta ze stejné části města. „Vloni to bylo strašné, letos ani moc ven nevycházíme, ten smrad se tu ale pořád drží,“ říká.

Jaromír Gajdošík naopak uvádí, že zápach sice přetrvává, ale nevyskytuje se v takové míře jako dříve. „Cítím to, když například fouká vítr. Ale není to už tak hrozné jako kdysi,“ upřesnil.

To potvrdila i paní Klimánková ze Staré Kolonie. „Záleží to především na počasí, ale myslím si, že se to nezhoršuje. Pokud by tomu tak bylo, určitě bychom nějakým způsobem protestovali,“ sdělila. Technický ředitel společnosti Toma provozující čističku odpadních vod Pavel Ratiborský uvedl, že s nepříjemnou záležitostí nemá tento podnik nic společného. „Můžu jen potvrdit, že z čistírny odpadních vod to není,“ informoval.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Před časem jeden z majitelů kafilérie MAT také popřel, že by právě ta byla původcem nepříjemného pachu. „Zápach nejde od nás, máme ve firmě různé kontroly neustále,“ poznamenal Evžen Obruča.

Stejně už dříve reagoval i ředitel divize společnosti Barum Continental Jan Pavlíček. „Pravidelné kontroly ze strany otrokovické radnice i České inspekce životního prostředí nikdy neprokázaly, že by Barum Continental nadměrně obtěžoval okolí zápachem,“ zdůraznil Pavlíček.

Vzduch chytají do speciálních pytlů

Podle otrokovické mluvčí Lenky Krupkové se situace mírně zlepšuje. „Za letošní rok jsme zaevidovali méně stížností, než tomu bylo v předchozích letech. Problematiku sledujeme a řešíme,“ vysvětlila.

Na základě hlášení vyjíždějí do terénu pověření pracovníci, kteří situaci zkoumají a zaznamenávají. Identifikace či změření pachu není snadné. „Pokud nám některý z obyvatel podá hlášení zpětně, je velmi těžké určit jeho složení a také odkud pochází,“ dodala Krupková. Měření koncentrace pachových látek provádí specializované firmy pomocí takzvané olfaktometrie. To znamená, že se potřebný vzorek odebere do vaku z vhodného materiálu, pak je strojově míchán se vzduchem bez zápachu, nakonec je podáván členům komise složené z vybraných osob. Ti na základě vlastního čichu určují koncentraci.

Krupková vyzývá, aby lidé nahlásili případný zápach v den, kdy jej zaznamenali. „Usnadní to práci odborníkům,“ vysvětlila.