Zápis dětí do základních škol ve Zlíně.KLÁRA A TEREZA ŽILINSKÉ. Dvojčata Deník zastihl při odchodu ze Základní školy Emila Zátopka. I ona musela poznávat tvary, čísla či malovat obrázek. Zápis jim prý žádný problém nedělal

„Zvládla jsem to a už se moc těším do školy. Aktovku už mám, přinesl mi ji Ježíšek," pochlubila se Tereza Žilinská (na snímku vpravo). Také její sestra odcházela ze školy s úsměvem na tváři.

„Všechno jsem zvládla, všechno mi šlo," řekla Klára. Jejich rodiče je připravovali na zápis průběžně. „Ve školce trénovaly také logopedii, dělaly jim problém sykavky, ale už je to myslím v pořádku," konstatovala Pavla Žilinská.

Zápis dětí do základních škol ve Zlíně.RADIM ŠIMEK. V 17. Základní škole Křiby si hravě poradil s geometrickými tvary.

„To je obdélník, čtverec a tady trojúhelník," odříkával statečně tamní paní učitelce, a tím tak splnil jeden z úkolů, které na něj čekaly. Na závěr zápisu pak dostal za úkol také nakreslit, koho chtěl.

„Namaloval jsem maminku," pochlubil se budoucí prvňáček, který se už do školy těší, doma má už i černou aktovku. „Musel jsem i poznávat pohádku, ale nepoznal jsem ji," posteskl si.

Po zápisu mu maminka přislíbila, že si doma udělají menší oslavičku. Předškolák ovšem musí ještě trochu zapracovat na výslovnosti, některá písmenka mu dělají problém. „Chodí k nám domů logopedka, nejde nám R a Ř," podotkla jeho maminka Jana Šimková.

Zápis dětí do základních škol ve Zlíně.DOMINIK JURÁK. Na zápisu v církevní základní škole si užíval hlavně úkoly spojené s čísly.

„Když jsem si myslel, že mi to nejde a dělám to špatně, tak jsem si v duchu počítal takovou svou tajnou řečí a pak to teprve řekl," prozradil krátce po zápisu Dominik.

Poradit si také musel třeba i s obrázkem, který před něj paní učitelka na stůl položila. „Co je na obrázcích špatně?" zeptala se jej. Předškolák dlouho o odpovědi nepřemýšlel.

„Pastelky na strom nepatří a sluníčko tak taky nevypadá," říkal. Vybrat si pak na rozloučenou mohl sáček s dárkem, který dostal stejně jako ostatní děti v jiných školách.

Zápis dětí do základních škol ve Zlíně.ANIČKA JURAJDOVÁ. Na zápis přišla v pátek v doprovodu své maminky do Základní školy Komenského I. Čekala ji řada úkolů, například musela poznávat i africká zvířata.

„Zvládla jsem to. Ze všeho nejvíce se mi líbily pohádky, jejich poznávání," zhodnotila s úsměvem pro Zlínský deník svůj výkon předškolačka.

Do školy se prý těší, doma má dokonce už i aktovku se sovami. „Opravdu jí to šlo, pochválila ji také paní učitelka," řekla její maminka Tereza Lemanová.

„A teď bychom si mohly zajít do cukrárny a trošku to oslavit, jo?" dodala maminka k dcerce.

Zápis dětí do základních škol ve Zlíně.LUKÁŠ VOJTĚŠEK. Na zápis v Základní škole Komenského I se těšil. „Vůbec jsem se nebál," řekl předškolák. Pohádky s přehledem poznával a pojmenoval, stejně tak s písmenky si hned věděl rady.

„Je šikovný, už toho hodně umí. To, co znát musí, jako adresu a jména, ví taky. Na zápis jsme ho nějak neučili, jen trošku naťukli a více neřešili. Hravě si poradil sám," zhodnotila výkon synka maminka Petra Vojtěšková.