Z některých už ale hlásí špatnou zprávu: máme plno a další nebereme.

„Během dvou hodin jsme měli desítku příměstských táborů plně obsazenou. Zájem o ně je rok od roku větší. Na rozdíl o pobytových jsou totiž levnější a cena, jak se zdá, je pro rodiče rozhodující,“ okomentovala rychlou obsazenost táborů nabízených otrokovickým Domem dětí a mládeže Sluníčko tamní administrativní pracovnice Hana Nekorancová.

Pro případné zájemce ale i přesto mají dobrou zprávu. „Na každý, teď už obsazený příměstský tábor, jsme měli pět až deset náhradníků. Rozhodli jsme se už i kvůli nim vyhlásit ještě jeden. Takže nějaká volná místa jsou,“ vysvětlila Nekorancová.

Nad rychlou obsazeností nabízených táborů si spokojeně mnou ruce také ve zlínském rodinném centrum Kamarád Nenuda.

V nabídce tam mají šest příměstských táborů, každý z nich má kapacitu zhruba dvacet dětí. „Ještě máme takových padesát volných míst,“ vyčíslila tamní vedoucí Vladimíra Lutonská. Příznivce pobytových táborů ale nepotěší. Nenabízejí je totiž.

„Uvažujeme ale o jednom. Není však vůbec jistý. Mnohem větší zájem je právě o ty příměstské. Spousta dětí totiž nechce odjet pryč z města a rodiče je navíc v posledních letech netouží ani poslat na tři týdny pryč, jako tomu bylo v minulosti. Takto děti pošlou ráno k nám a doma je mají navečer zpátky. Je to finančně výhodnější,“ konstatovala vedoucí.

V případě volnočasového střediska Klubko ve Starém Městě mohou být rodiče o poznání klidnější: volných míst v příměstských či pobytových táborech je ještě dobrá polovina.

Zato na Kroměřížsku zápis táborníky teprve čeká. Konkrétně v bystřickém Včelíně se mohou hlásit od příštího týdne. V nabídce jsou pouze příměstské tábory.

„Už jsme roznesli letáky do škol, vyvěsili je na internetové stránky. Vloni byl velký zájem, tak snad bude i letos,“ řekla tamní pracovnice Martina Sedlářová. Na pobytové se pak chtějí zaměřit až v příštím roce. „Jsme relativně nové zařízení. První dva roky jsme si stanovili, že pro děti připravíme jen ty příměstské,“ vysvětlila Sedlářová.

Devět pobytových a jednadvacet příměstských táborů nabízí od příštího týdne zase vsetínské Alcedo. „Není třeba panikařit. U nás se zájemci hlásí průběžně. Ovšem během týdne máme zpravidla obsazeno,“ uvedla tamní ekonomka Martina Zátková.