Proti rozhodnutí vládní koalice ČSSD, KSČM a SPOZ na kraji protestují. „Ztrácíme kontrolu nad hospodařením nemocnic. Jde o porušení principů demokracie," rozohnil se včera na tiskové konferenci předseda zastupitelského klubu Starostů a TOP 09 Petr Gazdík. Podle jeho mínění je opozici znemožněna faktická kontrola nad hospodařením nemocnic, což povede k neprůhlednému financování investičních projektů.

Peníze tak prý mohou skončit v pokladně politických stran, případně na soukromých účtech. Krajské nemocnice v Kroměříži, Uherském Hradišti, Zlíně a Vsetíně přitom čekají v dohledné době nemalé investice.

„Bez toho, aniž bychom působili v kontrolních orgánech, nemáme přístup k základním dokumentům o hospodaření nemocnic. Těžko pak můžeme zodpovědně hlasovat o záležitostech týkajících se nemocnic," kroutil hlavou krajský zastupitel Pavel Botek z KDU-ČSL. Z

ástupci opozice už hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) požádali o svolání mimořádného Zastupitelstva Zlínského kraje. Jeho povinnost je svolat zasedání do 21 dní od obdržení žádosti. Zástupci opozice doufají, že se jim takto podaří situaci kolem odvolání opozičních členů dozorčích rad vyřešit.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Lubomíra Nečase došlo ke snížení počtu členů dozorčích rad proto, aby se zvýšila akceschopnost kontrolních orgánů. Někteří prý totiž na zasedání rady nechodili, tím pádem se rada nemohla usnášet.

„Například Petr Gazdík nedorazil z pěti zasedání na čtyři," byl konkrétní Nečas.

„Pokud se nesejde nadpoloviční většina členů, není dozorčí rada usnášení schopná," přiblížil krajský radní.

Jako další důvod uvedl i redukci nákladů na provoz dozorčích rad. Kraj tím prý ročně ušetří přes sedmdesát tisíc korun. Za členství v dozorčí radě totiž členové dostávají kolem dvou tisíc měsíčně.

Na dotaz, proč museli z dozorčích rad odejít především zástupci opozice, odpověděl Nečas v tom smyslu, že pro ně už nezbylo místo. Každá z dozorčích rad je totiž složena ze čtyř zaměstnanců nemocnic a jednoho odborníka. Zbývající čtyři místa si podle Nečase mezi sebou rozdělili zástupci vládnoucích stran.

„Petr Gazdík nám sice předal seznam jím navrhovaných odborníků, kteří měli být po- dle něj jmenováni do dozorčích rad. Jeho návrh jsme však neakceptovali," poznamenal Nečas.

S tímto postupem zástupci opozice nesouhlasí. „Neměli ani tolik slušnosti, aby nás o připravených změnách v dozorčích radách informovali," dodal ještě k rozhodnutí koalice Gazdík.

Dozorčí rada KNTB

Lubomír Nečas, Alena Gajdůšková, Josef Čejka, Hana Příleská, Emil Zůbek, Hana Filimošinová, Hynčica Jaroslav, Zdeněk Coufal, Alena Staroštíková