Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé ve Zlíně zasednou 19. listopadu

Zlín – Noví zlínští zastupitelé se prvně potkají na magistrátu příští pátek. Právní výklady současného a budoucího vedení radnice týkající se zákonných termínů se liší.

9.11.2010 17
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

Přesto se však jejich zástupci dohodli na kompromisu. Primátorka Irena Ondrová (ODS) ustoupila z nejzazšího možného data 22. listopadu a koalice vedená TOP 09/STAN a M. O. R. souhlasí s posunutím zasedání z požadovaného 15. listopadu na konec týdne.

Nastávající vedení magistrátu je přesvědčeno, že se měla primátorka řídit termíny původními. Tedy těmi, které jí přikazovaly svolat zasedání do poloviny měsíce nehledě na návrh na neplatnost voleb. Stížnost se totiž nakonec netýkala Zlína, ale Lhoty u Malenovic. Budoucí zástupci města kritizovali její současnou představitelku za to, že ustavující zasedání oddaluje.

Podle právního stanoviska ministerstva vnitra naopak postupovala primátorka Irena Ondrová (ODS) v určení jeho termínu správně a zákonný postup neporušila. Zvažuje však podat trestní oznámení na poslance Petra Gazdíka (Starostové a nezávislí), který opakovaně tvrdil, že stávající radní zřejmě zametají na radnici stopy.

„Nechutnosti, které pan Gazdík říká, komentovat nebudu. Co si vůči mně dovolil, je za hranicí jisté etiky. Pro mě i chování radních je důležitý zákon, jímž jsme se vždy řídili a také budeme. Zvažuji proto podat na pana poslance trestní oznámení,“ nechala se včera slyšet primátorka Ondrová.

„Ať si poslouží,“ vzkázal Gazdík, který podotkl, že návrh na neplatnost voleb prý podal člen ODS, jenž se nakonec od něj distancoval. „Paní primátorka to moc dobře ví,“ dodal.

Jak se ale hlavně ukázalo, v záležitosti zpochybnění voleb ve Zlíně sehrál hlavní roli Krajský soud v Brně. Jeho pracovnice totiž návrh Pavla Sedláře omylem připsala místo Lhotě u Malenovic právě na účet Zlína. V médiích už to veřejně přiznala mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Primátorka Ondrová proto kontaktuje předsedu justičního zařízení Jaromíra Pořízka, aby se krajský soud veřejně za pochybení omluvil. „Chyba zaměstnankyně soudu výrazně zkomplikovala povolební situaci ve Zlíně a poškodila mou osobu,“ dodala Ondrová.

Primátorka se podle vyjádření ministerstva vnitra řídila zákonem, který jí ukládal svolat ustavující zastupitelstvo do 15 dnů poté, co soud o vzneseném návrhu rozhodne. S tím, že musí informace o zasedání týden viset na úřední desce. Z psaní podepsaného vedoucí odboru ministerstva Marií Kostruhovou tedy vyplývá, že patnáctidenní lhůta začala plynout od 5. listopadu a na úřední desce musí být informace o zasedání známá nejpozději 14. listopadu.

„Obecný postup paní primátorky je nezpochybnitelný. Proč se původně uchýlila až k poslednímu možnému termínu je otázkou politicko– morálně–etické roviny. Řekněme, že je to neobvyklé,“ sdělila Kostruhová.Možná i proto trvají zástupci nové koalice s podporou poslance Petra Gazdíka na svém právním výkladu.

Nakonec však obě strany souhlasily s termínem 19. listopadu. „Naši zástupci ve Zlíně dali přednost dohodě před rozhodnutím soudu o rozdílných výkladech,“ zmínil Gazdík, kterým nováčkům ve Zlíně pomáhá.

Terčem kritiky dvou nejsilnějších stran ve volbách ve Zlíně, TOP 09/STAN a M. O. R., je i pravidelně zasedání stávající městské rady a schvalování záležitostí nutných nejen k udržení chodu radnice. Budoucí 1. náměstkyně primátora Eva Štauderová (M. O. R.) poslala v minulém týdnu na radnici výzvu, aby se radní zdrželi nezvratných kroků. Primátorka Ondrová se však znovu odvolává na legislativu.

„Podle zákona o obcích vykonávají radní své pravomoci až do zvolení nové rady. Vykonáváme plnohodnotně svůj mandát. Usnesení městské rady jsou veřejně dostupné a neobsahují žádná utajená rozhodnutí. Nová koalice do nich může nahlížet,“ poznamenala Ondrová.

Autor: Marie Šidlová

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

Hokejisté Zlína už další stíhací jízdu nedotáhli

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se Beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení