Letos přijde na řadu dlouho očekávaná rekonstrukce Mostní ulice

Ta bude zahájena v půlce tohoto roku. Mezi další významné akce se počítá výstavba zázemí na Stadionu mládeže a investice do oprav v lokalitách Podhoří, Malenovice a Lesní čtvrť.

Odhad nákladů na všechny tyto akce je cca 180 milionů korun. Částka se může po vysoutěžení zakázky ještě snížit.

„Práce v ulici Mostní rozdělíme do dvou etap. Dokončit ji chceme v roce 2016," uvedl Josef Novák, radní pro dopravu.

Zmínil, že v ulici dojde k vyvýšení křižovatek, což má zvýšit bezpečnost chodců. Na chodnících bude nová dlažba. Náklady nemají překročit 70 milionů korun.

Na rekonstrukci Mostní naváže v příštích letech i úprava křižovatky Mostní vs. Březnická. Zastupitelé proto i jednali o odkupu potřebných pozemků. Majitel požaduje částku vyšší, než je obvyklá.

„Teď už s tím nic nenaděláme. Chtěl bych však apelovat na to, abychom do budoucna nepodléhali tlaku těchto lidí na takové ceny," vyzval Vladimír Drtil z opoziční ČSSD.

Podle náměstka primátora Ondřeje Bětáka nejde o první případ. „Bohužel takových případů je víc. Například při stavbě cyklostezek je to problém. Rve mi to srdce, ale příliš s tím nenaděláme," uvedl náměstek.

„To není jen problém Zlína, ale i dalších měst," doplnil Miroslav Adámek, primátor Zlína.

Zastupitelé tak nakonec odsouhlasili i výkup těchto nutných pozemků. „Odklepněme to. Ať se to staví, když je to potřeba," reagoval i zastupitel za KSČM Radomír Rafaja.

V případě Stadionu mládeže zastupitelé odsouhlasili vybudování zázemí pro sportovce. Náklady by přesáhly částku deset milionů korun.

„V budoucnu chceme i opravit tribuny, jsou ve špatném stavu," doplnil primátor. Na opravu tribuny bude město chtít získat dotaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„To jen kvituju. Současné zázemí není určitě odpovídající a i na tribunu aby se člověk za chvíli bál chodit," míní Pavel Bolek ze Zlína.

Těšit se mohou i lidé na Podhoří. Vzniknou tam desítky nových parkovacích míst. Opravovat se totiž bude ulice Svatopluka Čecha.

„Zároveň připravujeme investice na další rok. Ty by se měly týkat vnitrobloku tohoto sídliště," doplnil Karel Říha z odboru koncepce a realizace dopravních staveb.

Velkou akcí je i další, v pořadí už čtvrtá etapa revitalizace sídliště v Malenovicích. Letos se dokončí úpravy před bývalým kinem Květen a ulice J. Staši.

Poslední větší schválenou investicí je rekonstrukce horní části ulice Slovenská a ulice Lesné čtvrť I. „V tomto případě půjde o investici za osm milionů korun," doplnil mluvčí města Zdeněk Dvořák.

Investice zastupitelé schválili i proto, že jim byl předložen závěrečný účet rozpočtu města za loňský rok.