VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstvo není divadelní představení, říká zlínský primátor

Zlín - Poslední den v dubnu, kdy vznikl tento rozhovor, si řada lidí vzala před 1. májem dovolenou. Zlínský primátor Miroslav Adámek měl ale jednu schůzku za druhou.

7.5.2012 6
SDÍLEJ:

Zlínský primátor Miroslav AdámekFoto: DENÍK/Matej Slávik

„Hned po vás tady mám setkání ohledně plánovaného auditu," řekl mi na úvod. V rozhovoru mimo jiné prozradil, že nechce, aby to na zastupitelstvu vypadalo jako na divadelním představení, že i opozice může mít dobré návrhy a proč má za sebou jen jedinou zahraniční služební cestu.

Pane primátore, tak kdo ze zastupitelů nakonec bude odstupovat a kdo ne?

Odlehčím to. Byli jsme vyzváni zastupitelem Martinem Janečkou, abychom odešli ze zastupitelstva, když se nám nelíbí, že nechce odejít on.

Takže tedy odejdete.

(Smích). Berte to právě jako odlehčení. Nerad bych z toho dělal divadlo, že vyzývám pana Janečku k odstoupení. Ale jednou je obžalovaný, přestože pořád ctíme presumpci neviny a čekáme, jak dopadne soud. On sám někde řekl, že až soud ukáže. Takže my čekáme stejně jako on, až soud ukáže.

Už je nějaký termín, kdy by mohlo být jasno? Sledujete tuhle kauzu?

Abych řekl pravdu, nesleduji. Ale myslím, že celý Zlín ví, oč se jedná.

Vám hlavně vadí, že se Martin Janečka (ČSSD) vzdal členství ve straně, nikoliv v zastupitelstvu jako takovém, je to tak?

Nadřadil stranickou funkci nad město Zlín. Pozastavil své členství ve straně, ale v zastupitelstvu přitom pořád zůstává. Jako by mu strana připadala důležitější než práce pro město. Jakoby se mu trošku pomíchaly priority.

Byť se tomu chcete vyhnout, už teď řada Zlíňanů říká, že zasedání zastupitelstva připomíná spíš divadelní představení.

Já bych to zas tak neviděl. Dvakrát jsem Janečku vyzval k odstoupení. Možná to tak mohli lidé vnímat, ale připadalo mi důležité mu to zopakovat. Potřetí už se k tomu vyjadřovat nebudu. Právě proto, aby z toho nevzniklo divadelní představení.

Také se na zastupitelstvu někdy pobavíte?

Řídit zastupitelstvo není taková legrace. Musíte být pořád ve střehu. (Smích.) Že bych se tím vysloveně bavil, to ne. Je to pro mě práce, která je namáhavá. Člověk musí pracovat na 120 %.

Která situace vám naopak na zastupitelstvu takzvaně rozpumpovala krev v žilách?

Nenechám se jen tak vytočit. To už by musel být extra podnět. I když má každý jiný názor, mělo by se podle mě všechno řešit s klidnou hlavou. Ale víte, možná mám výhodu ze špitálu, odkud vím, že když jde o život, je to daleko horší. Samozřejmě jsou i tady velké problémy, kdy jde o miliony nebo je potřeba, aby město mělo vyrovnaný rozpočet. Ale to není k vytočení. To jenom žene člověka k větší zodpovědnosti, aby všechno zvládl.

Takže názory opozičních zastupitelů vás spíše vyburcují.

To určitě. A je to potřeba. Ale uvažoval jsem i nad tím, že bych zrušil zastupitelstva na další čtyři roky. (Smích.) Mohli bychom to nechat odhlasovat, máme většinu. Ale demokracie bez jin a jang, koalice a opozice, zkrátka nemůže fungovat. Navíc kolikrát jsem slyšel na názory opozičníků, které byly rozumné a přijal jsem je. Nemám rád typickou zaťatou politiku, nemám problém s tím nechat si poradit.

Koalice však někdy není ve svých vyjádřeních mírná, například co se týče bývalého vedení radnice. Navazuji na Magazín Zlín, ve kterém se objevilo, cituji: „Máme důvodné podezření, že se v řadě případů s prostředky a majetkem města nehospodařilo ve prospěch obyvatel Zlína". To je vážné tvrzení.

Ano, je to vážné tvrzení. Ale začnu takhle: mám rád takový ten starostenský přístup. Nevystřelit za každou cenu nějakou věc, ale zodpovědně přistoupit k práci i k auditům. Každý ví, že to není jednoduchá věc. Audit se nám zpozdil kvůli novému zákonu o veřejných zakázkách. Chtěli jsme taky, aby se nám co nejvíc zlevnil, takže oslovíme tři společnosti, ne jenom jednu, byť na to máme ze zákona právo. Audit ale nemůžeme zadat tady ve městě. Musí jej zpracovat nezávislá firma.

Každopádně bych z toho nedělal senzaci. Počkáme a uvidíme. Zrovna dnes budeme sedět nad zadáním auditu dle nového zákona. V nejbližších dnech jej zadáme firmě.

Zpátky k tomu vyjádření. Zaznělo už několikrát. Na základě čeho něco takového říkáte?

Až budou výsledky, tak je zveřejníme, nemám s tím sebemenší problém. Nerad bych to ale vykřičel teď přes noviny. Před volbami jsme něco napadli, a jak jsme říkali už dříve, máme podezření. Co jsme slíbili, to dodržíme. Audit podáme. Probereme si nakládání s nemovitým majetkem, dlouhodobé výpůjčky bytů, nájmy, pozemky i nemovitý majetek za posledních osm let.

Narážím stále na to, z jakého podnětu si dovolujete říct, že máte vážné podezření. Zajímají mě konkrétní podněty, které vás k tomu vedly.

Je to podobné jako se zastupitelem Janečkou. Ctíme presumpci neviny, uvidíme, co ukážou audity. Určitě pak s nimi seznámíme veřejnost.

Poslední roky jsou v módě trestní oznámení. Podobná vyjádření jimi trochu zavánějí.

Takhle bych to nebral. O auditech se diskutuje hodně. Ve většině měst, kde se změnila garnitura, je dělají. Ne kvůli trestnímu oznámení, ale však to vidíte v Praze, všechny ty Janečky Janoušky, pardon. (Smích.) Po dvaceti letech se začíná politika měnit. Nastává jiná doba. Audity by měly ukázat i nám, jak bychom to neměli dělat. Aby byl systém co nejprůhlednější.

Říkáte tedy, že vaším cílem není vyšťourat případnou špínu na bývalé vedení?

Zajímá nás, jak se v předchozích letech hospodařilo s majetkem města. Uvidíme, co z auditu vzejde. Počkejme, až přijdou výsledky.

Říkal jste, že audit právě teď zadáváte. Jak dlouho bude trvat, než zjistíme, jak dopadl?

Až přijde auditorská firma a my jí řekneme, co přesně chceme prověřit, řekne, zda to bude měsíc nebo dva. Ale můj osobní odhad, i podle jiných měst, jsou dva měsíce.

Kolik bude audit stát?

Peněz je málo, snažíme se co nejvíce srazit cenu. Schválili jsme částku milion korun, ale chtěli bychom ji razantně snížit. Možná víc než razantně. Právě proto si stanovujeme oblasti, které auditorům zadáme, aby nedělali celý magistrát. Zadání bude takové, jaké jsme napadali už před volbami.

Jak to dopadlo, když jste před půl rokem zveřejnili, kde byl který bývalý radní na služební cestě a za kolik peněz? Jsou konkrétní výsledky ve smyslu, že byla některá z cest více soukromá nebo že například někdo bydlel v předraženém hotelu?

Jsou určité věci, o kterých si můžeme myslet, že nebyly morálně správné. Přestože třeba legislativně správně být mohly.

Které tedy podle vás byly v rozporu s morálkou?

Janečkova Dubaj. Nebo opakovaný Kypr. Když se podíváte na výčet cest, myslím, že vám ty destinace bijí do očí.

Co vám na nich přišlo nemorální? Nedomluvila se v zahraničí žádná spolupráce, která měla, nebo proč? Přestože některé cíle, viz Dubaj nebo Kypr, znějí poněkud exoticky.

Právě. Sám jsem byl zatím na jediné služební cestě, v Polsku. V Chorzowě jsem byl obnovit přátelské styky, které asi pět let stagnovaly. A do Norska jsme vyslali raději tiskového mluvčího, protože šlo o cestu související s projektem, který pomáhá hledat další využití zámku, a on ho měl na starosti.

Já jsem si pozval zástupce ze zahraničí raději do Zlína. Abychom věděli, s kým má cenu spolupracovat. Rozhodně je pořád čím se inspirovat a co porovnávat. Ale začínám Polskem a Slovenskem, které jsou podobné svými problémy. Aby byly schůzky opravdu pracovní. A nevím, zda tomu bylo pokaždé tak, když jezdili bývalí radní do zahraničí. Mimochodem, sám jsem Dubaj odmítl, přestože by cestu platil Svaz měst a obcí. Abych se podíval, jak tam funguje veřejná správa? Údajně je na vysoké úrovni. Ale problémy řešíme jiné.

Říkáte tedy, ať si udělá každý obrázek sám.

Přesně. Nedá se to dokázat. Pokaždé je ve služební cestě zahrnuto setkání s velvyslancem nebo zastupiteli. Ale podívejte se na seznam a sama uvidíte, co vám padne do oka. A s tím bych asi souhlasil, že to byl možná víc výlet než pracovní cesta.

Přehled jsme viděli už asi všichni. Jednalo se o čtené téma.

Jasně, když veřejnost uvidí, pochopí. Tím neříkám, že by nebylo dobré předat si zkušenosti. Města jsou vlastně jako fabriky. Srovnáme počet lidí pracujících na radnici, způsoby hospodaření, tiskoví mluvčí zase třeba náklady na časopis. Co funguje v praxi jinde, lze převzít. Také je v rámci slušnosti dobré objet spřátelená města. Takže se podíváme do Holandska nebo do Německa. Ale začali jsme pozváním partnerů do Zlína.

Autor: Marie Šidlová

Autor: Redakce

7.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Zlína (ve žlutém) v nedělním 11. kole  doma nečekaně vysoko podlehli Mladé Boleslavi 1:5.
11

Ševci inkasovali tři góly za sedm minut. S Mladou Boleslaví prohráli 1:5

Zlínští hokejisté (v modrém) v 16. kole extraligy doma hostili Liberec. Na snímku brankář Kašík

Kašík v euforii: Neskutečné. Straší nás minulé roky

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Alena Gajdůšková: Radost mi kazí neúspěch, chci bojovat za pacienty

S rozporuplnými pocity se vrací do vrcholové politiky Alena Gajdůšková z ČSSD. „Z výsledků sociální demokracie jsem smutná a nešťastná. V kraji máme jediný mandát a získala jsem ho já. To je pro mě velice rozporuplné. I vůči Antonínu Seďovi, kterého takto ve sněmovně střídám a který byl vždycky slušným politikem,“ říká Gajdůšková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení