Barmanka je podezřelá z ohrožení výchovy mládeže

V plánu akce je několik desítek barů, hospod a diskoték, kde se podle předchozího průzkumu mládež pravidelně schází. Kontrolovat vyjíždí čtrnáct policistů včetně psovoda, dvě pracovnice krajské hygienické stanice, zástupce hasičů a kurátor pro práci s mládeží.
Kolem půl deváté večer policisté vcházejí do prvního vsetínského baru Marylin Sychrov. U prvního stolu sedí několik mladíků. Jeden nemá ještě osmnáct a popíjí pivo. Objednal mu jej prý kamarád. Dýchací přístroj ukazuje hodnotu 1,72. „Vypil jsem nějaká piva,“ přiznává chlapec.
Kurátor jej společně s policisty odváží domů. Kamarád za pozvání na pivo dostává pokutu jeden tisíc korun.

Vymlouvali se i na rodiče

O několik minut později najíždějí čtyři policejní auta k Hills baru v Jiráskově ulici. V síti uvázla sedmnáctiletá slečna s 0,32 promile. „Prý jí matka podala alkohol doma,“ zmínila policejní mluvčí Lenka Javorková, která zásah monitorovala. Nějaký mladík se pokouší zásah natočit na videokameru. „To je v pořádku, jsme na veřejném prostranství,“ usmála se mluvčí.
Velitel zásahu Roman Jakubů zavelel odjezd směr Ratiboř, bar Manhattan. Tentokrát jsou s promilemi nachytáni hned tři mládenci. „Bolelo mě břicho. Taťka mi říkal, že si mám dát pivo,“ tvrdil například sedmnáctiletý hoch.

Uprchlíka odvezli na stanici

Kolem půl jedenácté se vracíme nazpět do Vsetína, kde se k nám připojuje také hlídka městských strážníků. Na paškál mají přijít místní diskotéky. Předtím se ještě jedeme podívat do Rokytnice.
V Orio herna baru čeká policisty nečekaný úlovek. U baru popíjí s jedním místním mužem v montérkách sedmnáctiletý mladík, který před dvěma dny utekl z nápravného zařízení pro mládež na Novojičínsku. Překvapeného chovance pasťáku odvážejí policisté v želízkách na stanici.
Ve Vsetíně procházíme ještě oblíbenou diskotéku Besední dům. I když je prázdná, u jednoho ze stolů sedí podnapilé šestnáctileté děvče z Rožnova pod Radhoštěm.

V půl druhé dostáváme tip na diskotéku v Choryni.

Pil i patnáctiletý

Jedna z policistek přivádí teprve patnáctiletého chlapce, který nadýchal 0,61 promile. Ihned se jej ujímá kurátor a odváží jej k rodičům. Odjíždíme směr Rožnov pod Radhoštěm a na Prostřední Bečvu. Zatímco Rožnov je už před třetí hodinou společensky mrtvé město, v Prostřední Bečvě to ještě stále tepe. Ve Sport baru Victoria přes nevoli místních starších návštěvníků odvádějí z výčepu a tanečního sálu policisté přiopilou sedmnáctiletou dívku a stejně starého mladíka, kterého dokonce přistihli u výherního automatu.

Rekordman měl skoro 2 promile

„Nadýchal nejvíc za celý večer. Byly to bezmála dvě promile,“ informovala mluvčí Javorková. Další, osmnáctiletý výtržník dostává na místě blokovou pokutu. „Plival na koberec v baru, když byl vyzván, aby se prokázal,“ říká jeden z policistů. Třiapadesátiletou barmanku, která si neohlídala pohyb u automatů, policisté odvážejí k výslechu na stanici do Horní Bečvy. Je podezřelá z trestného činu ohrožení výchovy mládeže.

Je kolem čtvrté ráno a akce končí. Policisté za celou noc navštívili celkem šestnáct barů, restaurací a diskoték. Zkontrolovali dvaatřicet nezletilců. Z tohoto počtu jich bylo deset pod vlivem alkoholu. „Naším úkolem bylo provést preventivní akci. Což se beze zbytku splnilo. Velkým úspěchem bylo zadržení chovance na útěku,“ zhodnotil akci v neděli ráno velitel zásahu Roman Jakubů.