Jak by to mohlo po návratu Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta vypadat ve vedení zlínské krajské policie? Bude mít krajské ředitelství po více než dvaceti letech nového ředitele, když je vztah Petra Lessyho a Bedřicha Koutného poznamenaný dávným sporem?

Tyto otázky označil současný ředitel zlínské krajské policie Bedřich Koutný za spekulace. „Tato spekulace není v současné situaci vůbec na místě a spíše je to dotaz na pana Lessyho," vyjádřil se Bedřich Koutný. Uvedl také, že není nikým nucen k tomu, aby musel obhajovat svou pozici a své působení. „Proto se naplno věnuji práci vedení policie ve Zlínském kraji," vyjádřil se pro Zlínský deník krajský policejní ředitel. Jeho náměstek Jaroslav Vaněk se k věci odmítl vyjádřit.

Petr Lessy nebral mobilní telefon, čerpá údajně dovolenou.

Aféra mezi elitními představiteli policie vznikla na základě zveřejnění článku v Právu, kde Petr Lessy v září 2011 ve funkci policejního prezidenta měl redaktorovi Práva Radimovi Vaculíkovi poskytnout očerňující informace o náměstkovi ředitele krajské zlínské policie Jaroslavu Vaňkovi.

Petr Lessy navíc tvrdil, že krajský policejní ředitel Bedřich Koutný svého náměstka „kryje". Tato závažná tvrzení pak následně potvrdil a uvedl v rozhovoru v tisku. Na to šéf zlínských krajských policistů Bedřich Koutný společně se svým náměstkem Jaroslavem Vaňkem podal na policejního prezidenta Petra Lessyho trestní oznámení na policejní inspekci.

„Byl jsem podat vysvětlení k výrokům, které se objevily minulý týden v médiích. Co je však obsahem trestního oznámení, k tomu se vzhledem k vyšetřování vyjadřovat nebudu," reagoval tenkrát ředitel zlínské krajské policie.

Inspekce pak měla za úkol vyšetřit, zda se Petr Lessy nedopustil trestného činu pomluvy či zneužití pravomoci veřejné osoby. V lednu 2012 však došlo k obratu a policejní prezident Petr Lessy, Bedřich Koutný a Jaroslav Vaněk našli společnou řeč, jak k tomu Jaroslav Vaněk uvedl „pro dobro policie".

Nově vzniklou situaci uvítal i krajský policejní ředitel Bedřich Koutný. „Ano, podali jsme si ruku a tímto krokem ten spor, doufám, skončil," okomentoval to.

V té době policejního prezidenta stále vyšetřovala inspekce Ministerstva vnitra a tehdejší ministr vnitra Jan Kubice zahájil s policejním prezidentem kázeňské řízení. Z postu policejního prezidenta byl Petr Lessy sesazen loni v srpnu právě v souvislosti s projednávanou kauzou.

V této době Petr Lessy naznačil, že za jeho obviněním by mohla stát snaha bývalého ministra vnitra Jana Kubiceho, s nímž si neseděli.

Vše poté měl v dubnu 2013 rozplést Obvodní soud pro Prahu 7, kde bývalý policejní prezident čelil obžalobě pro zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. V květnu 2013 si Petr Lessy vyslechl osvobozující rozsudek.

POZNÁMKA JANY ZAVADILOVÉ

Zakope pol. prezident válečnou sekyru?

Situace ohledně návratu policejního prezidenta Petra Lessyho zpět do funkce rozvířila ve Zlíně a ve Zlínském kraji otázku: Budou v lednu padat hlavy na zlínském krajském policejním vedení?

Spor mezi staronovým policejním prezidentem, krajským ředitelem policie Bedřichem Koutným a jeho náměstkem Jaroslavem Vaňkem zapříčinil pád, obžalobu Petra Lessyho a jeho odvolání. Petr Lessy si v této kauze však vyslechl osvobozující rozsudek a dle zákona patří do čela české policie.

Zdá se, že Petr Lessy má nyní úder na své straně.

Druhá strana má ale také výhodu. Krajská zlínská policie má za sebou skvělé výsledky, ať je to rozpletení nejrozsáhlejšího případu metanolové aféry, nebo zatčení bratrů Březinových za nelegální obchod s lihem či rozmetání Maslákova vyděračského gangu.

Pokud by Petr Lessy, jakmile usedne do svého prezidentského policejního křesla, chtěl rovnat skóre, každý by očekával, že se zbaví vedení zlínské policie. Zřejmě to však neudělá. Ve Zlínském kraji pracují ocenění policisté, kteří odvedli kus výborné práce.

Odvolávat proto jejich vedení by mohla být Lessyho politická a strategická chyba. Pak bychom mohli také mít zase další dva policejní prezidenty. Osobně si myslím, že jeden bohatě stačí.