Více než dvacítka firem sídlících v areálu se začala obávat záměrů majitelů komunikací poté, co jednu z jeho částí v Rybníkách uzavřeli. Správce vozovek, společnost UNI reality, je ale znovu ujistila, že chce v lokalitě pouze vyčistit chodníky a narovnat právní vztahy. O užívání vlastnických práv je prý ochotna jednat.

„Společně se budeme snažit dospět k nějakému závěru. Pokud dojde k dohodě, uzavření areálu ani závora nehrozí. Doufejme, že to tak dopadne. O podmínkách budeme jednat příští týden,“ sdělil bezprostředně po jednání zástupce UNI reality Petr Svatoš.

I podnikatelé chtějí dospět k dohodě, říká vedoucí zlínské divize NWT Computer Jiří Stodůlka. „Jsme připraveni respektovat vlastnické právo UNI reality a nebráníme se úhradám za opravy a udržování komunikaci. Chceme ale vystupovat jako partneři a být o všem předem informováni,“ sdělil Stodůlka.

Právě on byl jeden z podnikatelů, kteří si nedokázali jakékoliv omezení na vstupu do areálu představit. Obával se například toho, že by v budoucnu došlo ke ztrátě zákazníků, snížení zisků či k velkému snížení hodnoty nemovitostí. Včerejší schůzka na radnici jej však relativně uklidnila. „Pan náměstek Janečka se zasadil, že udělá vše pro to, aby tam závora nebyla. Když to sdělí veřejně i UNI reality, předpokládám, že nezmění v brzké době názor a nezačne se chovat jinak,“ poznamenal Stodůlka.

S výsledkem jednání byl spokojen i zmíněný náměstek primátorky Martin Janečka, který je kvůli sporu obou stran svolal.

„Areál zůstává otevřený. Do měsíce až dvou by mělo být jasné, jakým způsobem se v něm budou všichni chovat. Jelikož je nyní v děsivém stavu, měl by se tam udělat pořádek,“ míní Janečka.

Město podle něj ale vystupuje jen v pozici jakéhosi ombudsmana mezi podnikateli a správcem komunikací. Od 1. července však bude zajišťovat ve svitovském areálu prostřednictvím zlínských Technických služeb veřejné osvětlení. Následně také provoz vodovodu a kanalizací, aby se ve Zlíně sjednotila cena vodného a stočného. Podnikatelé ve Svitu jsou totiž oproti jiným firmám i obyvatelům ve městě dosud cenově znevýhodněni.

„Alfa a omega je neomezovat provoz na Rybnících. Všichni musejí mít stejné možnosti podnikání,“ zdůraznil náměstek.