„Radši ze mě měli udělat třeba lupiče z banky, než sexuálního devianta," říká neprávem obviněný ONDŘEJ GRŇA

„Byl to kamarád a řekl mi, že mě hledá policie, že prý mám být sexuální násilník, který přepadává ženy v Praze. Myslel jsem si, že si dělá legraci. Jenže vzápětí volala maminka mé přítelkyně a řekla jí to samé," začal své neuvěřitelné vyprávění Ondra.

Později byl vláčen médii a strávil nekonečné hodiny, neprávem označován jako viník v zadržovací cele. V pondělí však jeho advokátka předložila policii důkazy, že Ondra nemohl být v době napadení žen v Praze. Byl doma třista kilometrů daleko, v práci.

Ještě v pondělí se šťastný mladý muž vrátil domů, ke svým blízkým. Podělil se s Deníkem o své zážitky.

Popište první okamžiky co jste cítil, když jste se dozvěděl, co se kolem vás děje.

No hrůza, fakt jsem se normálně lekl a utíkal jsem hned na policii. Myslel jsem si, že mne hned propustí. Vyrazil jsem jen v kraťasech a tričku, vytočený „do běla" a myslel jsem si, že budu za půl hodiny zpátky. Nakonec se to však vyvinulo tak, že jsem musel do Prahy. Zažít to nebylo vážně nic příjemného.

Jak to, v Otrokovicích vám policisté nevěřili, nebo to nechtěli řešit?

Na obvodním oddělení v Otrokovicích mi řekli, že se jich to vůbec netýká, že to je věcí pražské policie. Takže jsem z Otrokovic putoval na kriminálku do Zlína. Tam jsem čekal zhruba čtyři hodiny, než si pro mě přijeli pražští kriminalisté. Ti si mně pak odvezli do Prahy.

Ta cesta pro vás musela být psychicky náročná, jak jste ji prožíval, co se vám honilo hlavou?

Po cestě do Prahy jsem si říkal, že tam přijedu a „důrazně" jim řeknu, jak se věci mají a že oni mi pak vysvětlí, co je k tomu vedlo a pojedu domů. Přišlo mi to nesmyslné, myslel jsem si, že třeba jen spletli fotky.

Jenže to dopadlo jinak, situace se stále zhoršovala a zlý sen se asi stával skutečností?

Když mě pak dali kolem čtvrté ráno do cely předběžného zadržení, tak tam to bylo opravdu hrozné. Místnost 2×3 metry. A zespodu později někdo vrtal kangem. Byl jsem tam sám zbytek noci a to bylo asi nejhorší, neměl jsem si ani s kým popovídat. Opravdu to bylo to jako ve špatném snu. Od čtyř hodin do jedenácti dopoledne. Pořádně jsem nespal. Bylo to nekonečné

Měl jste možnost si například zatelefonovat?

Možnost telefonovat jsem měl až když mě vzali na výslech na služebnu.

První, s kým jsem mluvil byla advokátka Jana Rejžková. Pak již měli k dispozici důkazy, které jim zaslala.

Vraťme se ještě k tomu, když vás vedli k výslechu. Jít po ulici v poutech, kolem dokola novináři. Jaké pro vás bylo právě tohle?

No to byla opravdu síla. Média mně vystavili do světla nějakého sexuálního devianta. Radši ze mě mohli udělat třeba lupiče v bance (Smích.). Ale tohle je přece jen nepředstavitelné. Když mě policisté vedli po ulici v poutech a obklopili mě novináři, to nejde ani popsat. Pořád jsem chtěl, abych byl pryč. Strašně jsem se styděl. Novináři mi dávali dotazy, jako bych už byl odsouzený. To bylo strašné.

Jaké to je být neprávem podezírán?

Je to šok. Je to neskutečný šok. Nejde to popsat, to si musíte zažít. Po tom, co jsem zjistil, co se kolem mě děje, jsem začal doslova vyšilovat.

Podle slov policie, vyhlásili po mně pátrání z důvodu, že nevěděli, kde jsem se mohl vyskytovat. Ten razantní postup jim trochu vyčítám i když vzhledem k těm činům, které se staly to chápu.

Ale strach jsem měl, hlavně když jsem přijel do Prahy. Tam jsem pochopil, že si nikdo nedělá legraci. Že policie se opírá o podobu s tím pachatelem. Teď už si to tak neberu. Prostě si mně spletli. ten násilník z metra mi byl opravdu podobný.

Omluvila se vám policie za svůj omyl?

Ano, omluvili se mi.

Co si myslíte o lidech, kteří páchají takové skutky, ze kterých podezírali i vás?

Osobně si nic slušného si o lidech, kteří takhle útočí na ženy nemyslím. Jen ať je zavřou do vězení.

Proč si policie spletla zrovna vás, přemýšlel jste nad tím?

Nevím, proč policie ukázala zrovna na mně. Bydlím na druhém konci republiky. Najednou se mi změnil život. Vše se mi zdálo nekonečné, hlavně cesta vlakem domů. Sedl jsem na první vlak, který jel do Otrokovic s jedinou myšlenkou: dostat se konečně domů.

A jak to probíhalo doma, když jste se vrátil?

Maminka, když mě znovu uviděla, byla dojatá. Táta je pracovně mimo, ale volal mi. Takže s ním to ještě oslavím. Myslím, že to budou dlouhodobé oslavy.

Rodiče to velice špatně snášeli a co teprve babičky dědečkové. Pro ty to byl teprve šok. Zvlášť kvůli tomu obvinění. Znají mě, jsem normální kluk a teď tohle. Přece jen jsem jejich vnuk. Ale už jsem s nimi mluvil, že jsem doma v pořádku. Na věci kolem sebe se nyní dívám jinak. Skoro bych řekl: Zázrak, že můžu jít do práce. (Úsměv.)

A co reakce vašeho okolí? Volali vám kamarádi? Podpořili vás.

Ano podpořili mě. Ale pořádnou reakcí mého okolí teprve čekám. Vlastně jsem se vrátil teprve včera večer. Nevěřil jsem tomu, ale strašně se těším do práce. Dnes budu opravdu dřít, když asi budou kolegové chtít slyšet, jak to všechno probíhalo.

Co vlastně děláte?

Jsem expedient. Nakládám zboží do kamionů. Moji přítomnost v práci mohou dosvědčit všichni. Jsem stále s nimi. Maximálně si jdu zakouřit, ale rozhodně mi to netrvá šest a více hodin.

A co vás baví?

Příroda, les, houbaření, rybaření. Vystudoval jsem SOU lesnické a rybářské. K přírodě mám blízko, mám ji rád.

Měl jste někdy problémy s holkama? Máte rád holky?

S holkama jsem problémy nikdy neměl, jsem normální, zdravý kluk z normální rodiny. I když nyní se na ně raději ani nepodívám (Úsměv.). Když půjdu ven, tak jedině se svou přítelkyní. Byla z toho, co se dozvěděla v šoku. Ale stála od prvního okamžiku při mně.

Stejně jako moji rodiče. Ale aspoň mám zážitek, který jednou budu vyprávět vnoučatům. Teď to beru již s humorem a odstupem, ale nechtěl bych to prožít znovu. Je to o tom, že se to může stát každému. Důležité je, že se ukázalo, že došlo k omylu.

Řekněte, pokud by se vám ještě někdy něco podobného přihodilo, šel by jste znovu říct policistům že se spletli?

Co jiného by mi zbylo. Nyní je to už naštěstí za mnou. Když mě pouštěli, ani jsem tomu nemohl uvěřit. Nálada se mi zvedla z nuly na sto procent. Jedinou myšlenkou, kterou jsem v tu chvíli měl v hlavě bylo: „Jedu domů."