Smělé plány na její dostavění, stejně jako prohlášení o jejím jarním zbourání, se zatím ukazují být nesplnitelnou fikcí.

Společnost EKZ rakouského občana Franze Wokatsche, která nedokončený objekt vlastní, jej navíc už před lety zastavila v jednom z rakouských bankovních domů.

Olomoucká firma Večeřa & Vitásek, která měla provést demolici železobetonového skeletu do první poloviny tohoto roku, tak zatím se svými demoličními stroji nevyjela. „Vlastník EKZ pozastavil veškerou činnost. Kdy se něco bude dít, v tuto chvíli opravdu netuším,“ reagoval za firmu Lubomír Vitásek.

Zároveň naznačil, že vstřícnější k jednání s majitelem torza by mělo být i krajské město. Poslední jednání bylo ještě se starým vedením města. „Byl jsem jednání přítomen a připadalo mi, že ta přízeň byla hodně okleštěna,“ konstatoval. Bývalý náměstek primátorky a nynější zastupitel Zlína Miroslav Šenkýř (ODS), který město dlouhá léta v jednáních s EKZ zastupoval, však zásadně nesouhlasí.

„Město šlo panu Wokatschovi doslova na ruku. Čtyři, pět let jsme mu byli prakticky nakloněni a on toto nereflektoval,“ rozlítilo Šenkýře. Požadavky Franze Wokatsche, aby se město tehdy vzdalo svých práv, byly podle něj neakceptovatelné.

Stavbař Lubomír Vitásek zároveň naznačil, že zájem o tuto lukrativní zlínskou lokalitu mezi investory i nadále přetrvává. „Samozřejmě je zapotřebí původní projekt přepracovat,“ doplnil.

Podobná situace se opakuje již řadu let, a přitom vše neustále končí v začarovaném kruhu. Právě toho si je řada z možných kupců torza více než vědoma. „Zatím se nic nezměnilo,“ okomentoval lakonicky strnulý vývoj například mluvčí společnosti Immorent Rudolf Kargl.

Firma patří do skupiny Erste Group, stejně jako například Česká spořitelna. O tom, jakou ostudou je torzo pro Zlín, vědí své i noví radní. „Město má velký zájem problém torza řešit. Rakouský majitel ale zastavil tento majetek rakouskému bankovnímu domu a to možnost jednání značně ztížilo. Vyřešit problém torza přesto zůstává jedním z hlavních úkolů, které si současné vedení města klade,“ potvrdil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. Zároveň neví, co v současné situaci dělat. „Zřejmě se to nepohne dopředu, dokud se radní nevydají jednat přímo do Rakouska,“ dodal.

Kdy k tomu dojde, však zůstává nadále ve hvězdách. Konkrétní si totiž netroufá být nikdo. Konstruktivní jednání vždy ztroskotala, byť médii čas od času probleskovaly informace o brzkém řešení této patálie. Zlíňané, kteří si na železobetonové monstrum za dlouhé roky nezvykli, se tak i nadále musejí snažit je přehlížet. „Jasně že mi to vadí, ale co s tím nadělám. Všichni pořád mluví o tom, že udělají to a tamto, a přitom zatím nikdo neudělal nic. Takže tu ta obludnost spokojeně stojí a nám nezbývá než se na to koukat a chodit kolem toho,“ reagoval například Ondřej Strouhal z Jižních Svahů.