Více než dvě stovky obrazů různých rozměrů obdivují v jedné z nejmodernějších galerií na Moravě děti i dospělí bez rozdílu věku a pohlaví. „Burianovy obrázky mám moc rád. A nemám je spojené jen s pravěkem. Když jsem byl malý, četl jsem asi patnáctkrát Robinsona Crusoe. Jeden obraz, který v knížce byl, jsem objevil i tady,“ svěřil se spokojeně Martin Franěk z Vizovic.

Ve zlínské PSG areně začalo očkování neregistrovaných, 21. července 2021
Očkování neregistrovaných ve Zlíně začalo. Většinou bez front

NÁVŠTĚVNÍCI Z CELÉ REPUBLIKY

Výstavu během pár dní od otevření navštívilo v galerii na střeše, v 10. podlaží Obchodního domu více než tisíc návštěvníků. Lidé sem přijíždějí z celé republiky. Od středečního rána je expozice kompletní, ze Slovenska dorazilo pět významných olejů, z nichž dvě tvoří vzácná velká plátna.

Organizátora výstavy Pavla Chmelíka mile překvapil zájem a znalosti nejmenších návštěvníků. „Vůbec není pravda, že děti jen sedí u počítačů. To byste nevěřili, jaký mají úžasný přehled o pravěku, o výtvarných technikách a jak umí perfektně v latině pojmenovat spoustu dinosaurů,“ všiml si pořadatel z Galerie Artrium.

Prohlídky Baťovy vily ve Zlíně se konají pravidelně vždy první neděli v měsíci. Výjimečně byla zpřístupněná 18. července 2021.
Baťova vila dodnes zachovává energii jejího majitele. Podívejte se dovnitř

POPRVÉ PO 70 LETECH SPOLU

Výstava je velká svým rozsahem i obsahem a má několik nej. „Po sedmdesáti letech se do České republiky vrátily největší Burianovy obrazy, které namaloval v roce 1952. Jde o čtyři olejomalby o rozměrech tři a půl krát dva metry. Poté, co opustily ateliér, nikdy nebyly pohromadě, až dnes,“ upozornil Chmelík.

Dvě z těchto téměř neznámých děl pochází z pražského Národního muzea a dvě ze Slovenského národního muzea. Jejich zapůjčení vnímá galerie jako mimořádnou událost. Plátna jsou vzácná svými rozměry i tím, že pochází z vrcholného období Burianovy tvorby. I proto považuje galerie tuto výstavu za jednu ze zásadních kulturních událostí letošního roku v celonárodním měřítku.

DÍLA ZE SOUKROMÝCH SBÍREK

Výstava je doplněná řadou dalších děl, které zapůjčili soukromí sběratelé i státní kulturní instituce jako Památník národního písemnictví nebo Moravské zemské muzeum. K vidění jsou i světoznámé ilustrace, kterými Burian doprovodil řadu dobrodružných knih.

Partnerem výstavy je nakladatelství Albatros, které připravuje novou monografii s Burianovými díly. „Křest knihy i autogramiáda se uskuteční na přelomu října a listopadu, za účasti autorů a dalších Burianologů,“ prozradil Pavel Chmelík.

Nové moderní výstavní prostory na střeše obchodního domu patří podle něj mezi nejmodernější galerie nejen ve Zlíně ale na celé Moravě. Splňují nejpřísnější požadavky na světlo, klimatizaci a další podmínky.

Jan Saudek vystavuje průřez svojí tvorbou - 85 fotografií v Obchodním domě Zlín
Jan Saudek vystavuje ve Zlíně průřez tvorbou. Podívejte se

ZÁŽITEK UMOCNÍ VÝHLED NA ZLÍN

Výstavou Zdeněk Burian - Za dinosaury a dobrodružstvím navázal Obchodní dům Zlín na úspěch expozice fotografií Jana Saudka, která se koná v galerii ve 2. poschodí. „Tentokrát se přesouváme do prostor Galerie Desítka na střeše, kde zážitek z prohlídky Burianových děl znásobí, pro veřejnost dosud nevídaný, pohled na centrum Zlína,“ dodala manažerka Obchodního domu Zlín Soňa Ondřejová.

Děti potěší velké exponáty dinosaurů zapůjčené z tuzemských Dinoparků, které na výstavu Zdeňka Buriana lákají u vstupu do Obchodního domu. Expozici mohou návštěvníci obdivovat do 15. září.