„Naši záchranáři a lékaři řešili v terénu 167 událostí. Lze tedy říci, že letošní Štědrý den byl mírně rušnější než v minulém roce. Převahu měli pacienti s interními potížemi, a to zejména dekompenzované chronické stavy a dušnosti, z velké míry související s probíhají vlnou respiračního onemocnění. Žádnou mimořádnou událost jsme naštěstí řešit nemuseli,“ přiblížili krajští zdravotníci.

Hasiči ve Zlínském kraji zasahovali během Štědrého dne u třinácti událostí.

„Jednalo se například o odstranění stromů z komunikací, dopravní nehodu, vytopený sklep,“ vyjmenovala některé zásahy mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Ilustrační foto
Co řeší na pohotovosti o Vánocích? Přejedení, alkohol a u dětí vysoké horečky

Nejvážnější událost se stala v Jablůnce na Vsetínsku, kde vinou technické závady elektrického spotřebiče došlo k požáru šatní skříně v obývacím pokoji jednoho z bytů v bytovém domě.

„Majitelé požár zpozorovali krátce před třetí hodinou ranní,“ upřesnila už dříve mluvčí Javoříková.

Hasiči zasahovali časně ráno u požáru bytu v domě v Jablůnce na Vsetínsku, sobota 24. prosince 2022
Noční drama v Jablůnce: oheň na Vánoce vyhnal z bytu rodinu s dětmi

Majitel se snažil ještě před příjezdem hasičů oheň sám uhasit. To se mu ale nepodařilo, protože se požár velmi rychle šířil.

„Rodina se dvěma malými dětmi byt rychle opustila a upozornila i ostatní obyvatele domu, kteří také odešli ven do bezpečí,“ vylíčila mluvčí. V jednom z bytů zůstala starší žena, kterou po příjezdu zachránili hasiči pomocí nastavovacího žebříku.

Na následné likvidaci požáru se podílely tři hasičské jednotky. S ohněm si poradily během půl hodiny. Způsobená škoda dosáhla milionu korun, byt zůstal neobyvatelný.

„Naštěstí však všichni vyvázli bez újmy na zdraví,“ dodala Lucie Javoříková.

Kosti v krku? V krajské nemocnici dva případy

Na otorinolaryngologické ambulanci Krajské nemocnice Tomáše Bati se zdravotníci o Štědrém dni věnovali celkem 36 příchozím. „Kosti v krku byly také, přijeli dva lidé s tímto problémem. Zbytek se ovšem týkal nejčastěji viróz, angín a bolestí uší,“ konstatovala mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Čtyřiatřicet pacientů ošetřili zlínští zdravotníci na interní pohotovosti. Nejčastěji přicházeli s dušností, bolestí na hrudi, nebo s problémy ohledně diabetes. Rušno bylo na traumatologické a chirurgické ambulanci, kam přišlo celkem 56 lidí.

Stále chybí některé dětské léky na horečky a bolest. Ministerští úředníci proto objednali tři sta tisíc balení dětského Nurofenu. Ilustrační foto
Lékaři zatím chřipkovou epidemii zvládají. Stát ale zavede povinné zásoby léků

Podle mluvčí Dany Lipovské s širokým spektrem problémů, jako jsou úrazy v domácnosti (jeden dokonce na cirkulárce), úrazy v opilosti, bolesti břicha nebo potíže urologického charakteru.

„Pokud se jedná o dětskou pohotovostní službu, za Štědrý den ošetřili v ambulanci celkem 69 dětí, většina byla s virózami, chřipkou, respiračními onemocněními. Dvě děti byly hospitalizovány. Na dětském oddělení momentálně máme šest dětí s respiračním infektem, z toho jedno je na jednotce intenzivní péče,“ doplnila Lipovská.