Nemocnice rozjede zkušební provoz automatů, lékárníci vymění programy

Všechny tyto úhrady však nedělají starosti jen nemocným. Na změny spojené s výběrem poplatků se musejí připravit i lékárníci, nemocnice a některé léčebné ústavy.

„Zatím nemáme žádnou metodiku, podle které budeme od Nového roku pracovat. Mám obavy, že ji obdržíme pozdě, a program, který bude umět tyto platby účtovat, budeme do systému nahrávat na poslední chvíli před spuštěním akce. Snad nám programátoři pomohou,“ vyjádřila se třeba vedoucí jedné z kroměřížských lékáren Petra Bakalová.

Komora lékárníků plánuje kampaň

Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs přiznal, že magistři se teprve seznámí s pokyny, jak nově zavedené poplatky v lékárnách účtovat. „Směrem k lékárníkům i pacientům připravujeme informační kampaň. Ale vzhledem k tomu, že jsou některé vyhlášky ještě před přijetím definitivních verzí, tak jsme zatím žádné oficiální zprávy nezveřejnili,“ vysvětlil Krebs.

Mluvčí komory ovšem nedokázal upřesnit, jestli potřebné návody lékárníci obdrží ještě v první polovině prosince. „Budeme se o to snažit. Chceme ale pacientům sdělit opravdu definitivní informace,“ dodal Krebs. Pracovníci lékáren totiž ve svých prodejnách musejí k 1. lednu změnit několik věcí najednou.

„Zvýšení DPH se odrazí na cenách léků i doplňků stravy, bude odlišný výpočet obchodní přirážky na medikamentu. Navíc přichází pro pacienty nejvíce vnímaná novinka, a to vybírání poplatků za výdej léku,“ vyjmenoval mluvčí.

Těmto změnám budou muset lékárníci své prodejny do měsíce přizpůsobit. „Nejkomplikovanější bude výběr poplatku za položky na receptu. Půjde o velmi složitý výpočet, ale dalo by se říci, že poplatek bude do určité míry vykompenzován v doplatku léku. Reálné doplatky se bohužel pacienti dovědí až od svých lékárníků,“ nastínil mluvčí České lékařské komory.

V Kroměříži si systém chtějí odzkoušet

Vyzkoušet si vybírání poplatků nanečisto plánují i v kroměřížské nemocnici. „Zkušební provoz by se měl uskutečnit ve druhé polovině prosince tak, aby mohl personál pacientům dopředu poradit. Sazby budeme vybírat pomocí automatů,“ sdělil ředitel nemocnice v Kroměříži František Fuit.

Automaty se budou podobat těm na nápoje a pacientům budou vydávat potvrzení. „Po jednom automatu bude vybavena chirurgická a interní ambulance, třetí bude u vrátnice z Havlíčkovy ulice. Terminály budou přijímat jen peníze v hotovosti,“ dodal Fuit.