Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotnické školy se snaží žáky více motivovat pro náročnou práci

Zlínský kraj – Zdravotních sester ubývá. Náročná práce bývá nedostatečně ohodnocena a mladé lidi odrazuje i časová náročnost. „Česká asociace sester všechna negativa ovlivňující úbytek sester v České republice dlouhodobě monitoruje," potvrdila Deníku prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. Společně s Ministerstvem zdravotnictví a řadou dalších institucí a odborníků se snaží najít systémové řešení situace, navýšit počet všeobecných sester a motivovat je natolik, aby v oboru zůstávaly. Není to ale jednoduché.

23.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Jiří Sejkora

Například zkrácení doby studia by mohlo nalákat více zdravotníků

Zdaleka největší problém vidí v penězích.

„Nízké platy jsou hlavní příčinou odchodu českých sester do zahraničí nebo zcela mimo obor," je přesvědčená Martina Šochmanová. Od ledna 2017 se přitom sestrám zvedne plat o 10 %. To podle ní ale nestačí.

„Když vezmeme v úvahu, že průměrný plat všeobecné sestry je u nás 28 tisíc korun, obáváme se, že desetiprocentní navýšení problém s nedostatkem sester nijak zásadně nevyřeší," dodává.

PRÁCE JE NÁROČNÁ, PŘESTO BY NEMĚNILY

Přesto, že je práce všeobecné sestry nesmírně fyzicky i psychicky náročná, mnohé by neměnily.

„Baví mě to a nemyslím si, že bychom dostávali nízkou mzdu," říká mladá zdravotnice Jitka Jelínková ze Zlína.

I ona má velkou zodpovědnost za pacienty, náročný směnný provoz a služby o svátcích.

„Od mala jsem chtěla pracovat ve zdravotnictví. Vadí mi, když si kolegyně stěžují na práci. Na každém zaměstnání se dají najít dobré i špatné stránky, člověk se na to musí umět dívat pozitivně," směje se. Přiznává, že nejvíce ji paradoxně baví služby na jednotce intenzivní péče.

VÍCE ADRENALINU NEŽ NA DĚTSKÉM ODDĚLENÍ

„Je to tam zajímavější a větší adrenalin," vysvětluje s tím, že práce na dětském oddělení ji tolik nenaplňovala.

Plánované zkrácení studia je podle ní krok správným směrem. Sama přitom původně dělala „jen" sestřičku, ale dálkově dostudovala i „nástavbové studium".

„Vadilo mi, že mám hrozně omezené možnosti, spoustu věcí jsem uměla udělat, ale nesměla jsem, protože mi chyběl diplom," vysvětluje.

„Kdo je šikovný, umí už po střední škole skoro všechno," domnívá se.

MÍSTO TŘÍ LET JEN JEDEN ROK ODBORNÉHO STUDIA

Právě nyní diskutovaná možnost zkrácení studia by mohla ke studiu zdravotnických oborů přilákat více zájemců. Podle představ Ministerstva zdravotnictví by totiž vyšší odborné studium netrvalo tři roky, ale pouze jeden rok. Zdravotničtí asistenti a odborné sestry by tak studovali klasickou čtyřletou střední školu a následně jeden rok vyššího studia.

„Novela zákona č. 96/2004 sbírky prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně, nyní jsme před druhým čtením," sdělila hlavní sestra České republiky Alice Strnadová z Ministerstva zdravotnictví. Pozměňovací návrhy podle ní nejsou nijak zásadní a spíše drobné.

NOVÝ ZÁKON JEŠTĚ V TOMTO VOLEBNÍM OBDOBÍ

„Zákon je před druhým čtením, ale očekáváme širokou a hodně mediálně prezentovanou diskusi nad přesnou podobou zákona," zmínila na konferenci Asociace zdravotnických škol ČR, která se konala ve Zlíně. Podle jejích slov by se novelizovaný zákon měl schválit ještě v tomto volebním období.

Současně byl také dokončen návrh novely zákona o činnostech, kde se řeší zejména kompetence zdravotních sester a asistentů. „Zatím je to vnitřní materiál ministerstva, ale kompetence zdravotnických asistentů a praktických sester nebudou ponižovány nebo omezovány," ujistila Strnadová.

PŘEKÁŽKY V SOUČASNÉ LEGISLATIVĚ

Asociace zdravotnických škol snahy ministerstva vítá, ale upozorňuje na překážky v současné legislativě v podobě školského zákona a správního řádu, se kterými jsou připravované změny spojeny. Zkrácení studia je spojeno s výrazným zvýšením nároků na samostatnou přípravu studentů při splnění dostatečného počtu hodin praxe požadovaných evropskými směrnicemi. Z pozice vzdělavatelů přitom klade asociace velký důraz na zachování současné vysoké kvality svých absolventů.

PŘIPRAVENOST PROVĚŘÍ NEJEN MATURITA

Připravenost studentů dostatečně prověří nejen maturitní zkouška, ale zejména přijímací řízení na další studium tedy jednoleté pomaturitní.

„Uvažovalo se také o přímo pětiletém studiu na střední škole, ale tady by zřejmě chyběla srovnávací přijímací zkouška, která má studenty prověřit," vysvětlila Alice Strnadová.

Připravované změny v systému velmi pozorně sleduje i Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Zlín.

Vedení by uvítalo zejména zjednodušení, zatraktivnění zdravotnického vzdělávání.

„Pozorujeme zvýšení zájmu žáků o studium na naší škole a co nás těší nejvíce, přicházejí stále kvalitnější uchazeči. My se na druhé straně snažíme, a jsem přesvědčen, že úspěšně, aby naši absolventi byli kvalitně a všestranně připraveni na náročnou práci ve zdravotnictví," říká ředitel Hynek Steska.

S MATEMATIKOU, NEBO BEZ NÍ?

Zájem o zdravotnické obory by podle něj určitě podpořilo, kdyby matematika nebyla povinnou součástí maturitní zkoušky.

„Možná to od učitele matematiky bude znít podivně, ale jsem přesvědčen, že matematika musí být nedílnou součástí studia. Zároveň si ale stojím za názorem, že i bez maturity z matematiky naši absolventi budou v zaměstnání stejně uplatnitelní," domnívá se.

Vhodnější by podle něj bylo matematiku nahradit dalším odborným předmětem.

Přestože studenti by zkrácení výuky uvítali, někteří odborníci se obávají zhoršení kvality.

„Střední zdravotnická škola dnes připravuje studenty ve studiu všeobecně vzdělávacím, nikoli ovšem na povolání všeobecné sestry," sdělila pro Deník prezidentka České asociace zdravotních sester Martina Šochmanová. Všeobecná sestra dosud absolvovala tříleté pomaturitní studium na vyšší odborné škole nebo tříleté bakalářské studium na vysoké škole.

PODLE ASOCIACE SESTER ROK POMATURITNÍHO STUDIA NESTAČÍ

Aktuální novela Ministerstva zdravotnictví zkrátí délku pomaturitního studia ze tří na jeden rok. „Česká asociace sester tento krok nepovažuje za příliš šťastný, protože se obáváme, že roční pomaturitní studium není dostatečné a může mít dopad na kvalitu péče o pacienty," domnívá se Martina Šochmanová.

Studenti by pak nemuseli v náročném povolání obstát a odcházeli by mimo zdravotnictví. Aktuálně jich konkrétně ze zlínské zdravotnické střední a vyšší odborné školy odchází mimo zdravotnické obory jen malé procento. „Více než osmdesát procent našich absolventů zůstává nějakým způsobem ve zdravotnictví," potvrdil Deníku ředitel Hynek Steska.

SPOKOJENOST, AŽ NA PLATOVÉ OHODNOCENÍ

V letošním roce studenti po maturitní zkoušce obvykle pokračovali na dalších studiích.

„Naprostá většina maturantů pokračovala studiem na vysoké nebo vyšší odborné škole. Z úspěšných absolventů pak jen minimum pracuje mimo zdravotnický obor," sdělil ředitel školy.

„Nemáme žádnou odezvu, že by naši absolventi, žáci nebo studenti, nezvládali svou práci nebo s ní nebyli spokojeni když pomineme platové ohodnocení," dodal. Většina absolventů, kteří nastoupí do zdravotnictví, tak podle něj neodchází do jiných oborů.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

23.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výstava Svět kostiček v muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
19

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

Slovenský reprezentant Ján Greguš v minulosti působil v Baníku Ostrava nebo Jablonci, odkud zamířil právě do Kodaně.
5

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

O tom, že se bude ve Vlachovicích budovat přehrada, věděli už naši praprarodiče. Dočká se jí v dospělosti generace našich dětí. „Klidně s tímto projektem zestárneme. Dílo takového rozsahu a výjimečné důležitosti za to stojí,“ říká starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Nabourala se třemi promile a ujela

Jednapadesátiletá řidička nabourala na Jižních Svazích ve Zlíně do jiného auta a ujela. V krvi měla skoro tři promile. Vozidla si všiml svědek, který zavolal na tísňovou linku policie.

Na svou matku šel nožem

Ve vazbě skončil 49letý muž ze Zlína, který měl vydírat svou 70letou matku, s níž žije ve společné domácnosti. Hrozí mu až osm let vězení.

AKTUALIZOVÁNO

Hubertova jízda? Jde to i bez lišky. Podívejte se

Patrona jezdců a lovců si připomněli o víkendu v Držkové na Zlínsku. Hubertova jízda ukončila v obci jezdeckou sezonu. „Na prvním ročníku jsme měli jenom pět koní,“ vzpomněl organizátor akce Jaroslav Šarman. Letos vyjelo z Patriot campu Držková jezdců jednou tolik. Konal se už čtvrtý ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení