Právě poblíž této lokality, která je v podstatě na rozhraní katastrů Otrokovic a Napajedel, jej tam plánuje postavit firma Sygnum Immo, sklad by měl fyzicky ovšem stát už na území Napajedel, a to na stávajícím poli, údajně více než sto metrů od prvních otrokovických domů.

„Poslanci i vláda pořád mluví tom, že se ztrácí půda, máme jí stále méně. A teď na tom zbytku mezi naším městem a Napajedly, kde je od nepaměti kvalitní orná půda, chtějí najednou něco stavět," zlobí se pro Deník Milada Zámečníková.

Ta se svou rodinou žije v jednom ze dvou nejbližších domů nedaleko místa určeného pro plánovanou výstavbu skladu. Milada Zámečníková shrnuje za obyvatele Kvítkovic rizika, která jim poté přinese.

Lidé se obávají dopadů stavby

„Přijdeme o ornou půdu, kvítkovická křižovatka kvůli dalším náklaďákům bude ještě více přetížená, protože není dořešený obchvat Otrokovic, zhorší se nám podmínky, co se týká prodejnosti okolních domů," vyjmenovává obyvatelka Kvítkovic.

Podotýká také, že mladí, kteří v lokalitě žijí, chtějí navíc údajně požadovat, aby byli před stavbou odškodněni za případné znehodnocení svých domů, například v případě požáru pneumatik, který by je zasáhl.

Také její švagr Jiří Zámečník je každopádně proti stavbě. Naráží také na to, že nákladní auta jedoucí do nového skladu by ještě více zatížila už tak frekventovanou kvítkovickou křižovatku.

„To víme všichni, že kolony aut stávají až po Fatru. Když se doprava zvýší o nějakých asi sto aut denně, tak budou stát ještě dál. To mají být kolony až k Uherskému Hradišti? Dělejme pro to něco, abychom neměli před okny takovou obrovskou stavbu. Zvedne se hluk a doprava se znásobí. Sto kamionů denně není málo," míní Jiří Zámečník.

Ten svůj názor veřejně přednesl i na veřejném projednávání návrhu nového územního plánu konaného před pár dny v Napajedlích. Byl však odborníky vzápětí ujištěn, že zásadní vliv na dopravu v kvítkovické křižovatce to rozhodně mít nebude, byť severovýchodní obchvat města, který by kamiony mohly využívat, ještě není hotový. Začít stavět by jej dělníci měli teoreticky už v příštím roce.

Naštvaný je i Zdeněk Svoboda z Kvítkovic. „Co naděláme? Nic. Když někdo rozhodne, naše námitky jsou vedlejší. My s tím ale nesouhlasíme, chceme tu mít klidné prostředí, říká Zdeněk Svoboda.

Lokalita vyhovuje svojí dostupností a návazností na výrobu

Výstavba skladu pneumatik je společností Sygnum Immo plánována a připravována už od roku 2012, a to v souladu s nynějším platným územním plánem Napajedel.

„Z pohledu logistiky a návaznosti skladu na blízký výrobní závod Continental Barum je nejvhodnější umístění skladu co nejblíže k němu, což tato lokalita jednoznačně splňuje," podotýká jednatel firmy Antonín Sieklik.¨

O odporu a připomínkách obyvatel místní části Kvítkovice vědí, domnívají se však, že vzhledem mimo jiné k velikosti jejich záměru by se s podobnými připomínkami setkali i jinde.

Nový sklad má podle Antonína Sieklika mít v první etapě výstavby rozlohu 17 403 m2 s kapacitou skladu 377 910 ks pneumatik. V druhé etapě by jej rádi rozšířili na konečnou rozlohu skladu 42 000 m2.

Obyvatelům se pak prý investor hodlá revanšovat

„Nad rámec zpracované projektové dokumentace na své náklady zajistí v rámci stavby zřízení zemního terénního valu. Ten bude osázený stromy a krajinotvornou zelení k optickému a hlukovému odclonění bytové zástavby v Kvítkovicích od areálu skladu a plánované výstavby rychlostní komunikace R 55. Rovněž bylo jednáno s majiteli rodinných domů v nejbližším okolí o případné kompenzaci v případě poklesu hladiny vody v jejich studních," dodává Antonín Sieklik.

Podle starostky Napajedel Ireny Brabcové je už pro sklad vydáno územní rozhodnutí.

„Spíše by všichni mohli být rádi, že v místě nevyroste třeba výrobní hala. Tato plocha je už dávno ve schváleném územním plánu stanovená coby průmyslová, což znamená, že tam může být výroba i sklad. Za mě je to pořád lepší než bůhvíjaká výroba," dodává starostka.

Město Otrokovice pak své obyvatele ujišťuje, že se snaží vyjednat pro Kvítkovické co nejhodnotnější podmínky pro případ, že by se stavba skladu opravdu uskutečnila.

„Snažíme se zajistit výsadbu zeleně a vytvoření valu, který bude bránit hluku či prašnosti. Dále chceme smluvně ošetřit, aby byl zabezpečen přístup k vodě pro případ její ztráty ze studní," vyjmenovává kroky města starosta Jaroslav Budek.