Silnice ze Slušovic do Liptálu na Valašsku, která je mnohým šoférům příslovečným trnem v oku, se letos konečně dočká několika bezpečnějších úprav. Přijdou na 1,5 milionu korun a Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) se už do nich pustilo. Řidičům nemá způsobit žádné větší omezení.

Úpravy částečně podnítila i tragédie, která se stala před několika lety na začátku obce Neubuz.

„V říjnu 2014 srazilo auto ještě za šera chodkyni. Nehodu nepřežila. Od té doby se na trase začaly plánovat změny. Hlavním problémem je fakt, že na cestě nejsou vodící pruhy, což některým řidičům, kteří to tady neznají, zhoršuje jízdu,“ zmínila Renata Zábojníková, starostka Neubuze, obce, která je na trase ze Slušovic do Liptálu.

Také starosta Slušovic Petr Hradecký poukazuje na nutnost situaci řešit. „Cesta je místy nadstandardně široká. Vodorovné značení na ulici, které chybí, navede řidiče bezpečně do svých pruhů. Úpravy hodně vítám,“ konstatoval Hradecký.

Značení na cestě postrádají také řidiči autobusů. I takoví znalci terénu za horšího počasí evidentně tápou.

„Vyznačené pruhy na celé trase dost chybí. Hlavně ve chvílích, kdy je snížená viditelnost, jako v noci, když hodně prší nebo jsou mlhy. Jakmile tam čáry budou, ohromně se tím zvýší bezpečnost,“ konstatoval Oldřich Holubář, ředitel dopravní společnosti ČSAD Vsetín.
Vodící pruhy chybí na téměř celém úseku silnice III/4915 mezi Slušovicemi a Liptálem od 80. let. Do malování vodorovného značení se pustili silničáři nedávno. Pracovat na něm budou celé prázdniny.

„V úsecích s dostatečnou šířkou vzniknou také pruhy pro cyklisty. Budou v rozmezí metr až dva,“ podotkl ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.

Silnice se má do budoucna dočkat také několika stavebních úprav. „Plánujeme na trase ze Slušovic do Neubuze zřízení zastávkových pruhů, přechodu pro chodce či ostrůvků,“ dodal Malý.

K úpravám sáhlo ŘSZK na základě doporučení a jednání s BESIPem.

Mezi problematické silniční úseky z hlediska bezpečnosti a výskytu dopravních nehod patří také silnice mezi Zlínem-Kudlovem a Březůvkami. I tam mají řidiči do budoucna naději na zlepšení.