Krajské a senátní volby 2016 PŘEHLEDNĚ ZDE

Patrně nejvíc živo bylo ve štábu vítězné KDU-ČSL. A to již dlouho před příjezdem lídra strany pro krajské volby Jiřího Čunka. Zatímco štáb už slavil nad průběžnými výsledky, Jiří Čunek se trápil se zahradní sekačkou.

„Česal jsem na zahradě jablka a otřásal švestky. Chtěl jsem splnit ještě další úkol, ale rozbila se mi sekačka, a proto jsem také do Zlína přijel pozdě," omlouval se.

Nadšený tým mu rovnou zazpíval „Jura je hvězda, Jura je naša hvězda, Jura je najlepší!" nebo „Mnoga ljeta živijó… Aby nás Pán Bůh miloval, hříchy odpustil…" Připíjelo se šampaňským špunt při otevírání dobrého pití vystřelil do výšky, odrazil se od světla na stropě a rozbil i skleničku na stole…

„Zvítězil celý tým. Měli jsme nejlepší tým, proto jsme vyhráli. A podařilo se nám o tom přesvědčit i voliče," řekl Jiří Čunek a všem poděkoval za práci, rozdal květiny i dárky.

Jen o několik ulic dál v Baťově vile ve Zlíně zněla cimbálovka. Svůj volební úspěch, vstup do zastupitelstva kraje zde slavili Svobodní a Soukromníci vedení Ivem Valentou. I když volební výsledky ještě nebyly sečteny ze sta procent, pivo, víno, džus či šampaňské už tekly proudem. Stoly se prohýbaly pod teplou a studenou kuchyní, lidová hudba vyhrávala, skleničky na úspěch cinkaly jedna za druhou, z každého přítomného sálala spokojenost. Není divu, na kraji budou nováčkem. „Považuji to za úspěch dostat se z nuly a dá se říct z neznámé koalice vůbec na hranici pěti procent. A my jsme dosáhli skoro osmi. Navíc mě hodně těší preferenční hlasy. Chtěl bych poděkovat všem voličům," netajil nadšení Ivo Valenta.

Mezi oslavujícími nechyběl ani pětatřicetiletý Tomáš Pajonk, který rovněž usedne v krajském zastupitelstvu z druhé pozice na kandidátce. „Jsem nadšený z toho, že jsem v České republice jediný libertariánský krajský zastupitel. Samozřejmě by bylo lepší získat více procent, ale na to, že začínáme, je to dobré. Je to pro mě závazek vůči voličům," zhodnotil Tomáš Pajonk.

VOLEBNÍ ŠTÁB ANO SI NEJVÍC "POCHUTNAL" NA VÝSLEDCÍCH

Na zlínském zámku zase slavilo volební úspěch hnutí ANO. Pravda místo vdolečků, které jim snědli bezdomovci, mlsali štrúdl, ale na náladě to neubralo. V zámecké kuchyni také voněl guláš, chystaly se řízečky, kudlovské uzeniny, nepřeberné množství sýrů. Specialitou byla jistě pomazánka z pomalu pečeného vepřového masa nebo také pečené rozlítané ražniči se sušenými švestkami. Největší radost ale samozřejmě přítomným udělaly volební výsledky.

Podle lídryně strany ve Zlínském kraji Margity Balaštíkové bude Jiří Čunek novým hejtmanem Zlínského kraje. „Velmi o to usiloval," usmála se.

ČSSD JE PŘIPRAVENA JEDNAT

A zatímco jedni slavili, druzí nechali své emoce nad horšími volebními výsledky v soukromí, přesněji za zavřenými dveřmi volebního štábu ČSSD ve Zlíně. Lídr strany Petr Navrátil pouze krátce okomentoval výsledek voleb. „Vítězi můžeme jen pogratulovat. Je vidět, a ostatně to řekl i vicepremiér, že Jiří Čunek je fenomén," uvedl. Lidé podle něj jasně vyjádřili, že chtějí změnu a větší dynamiku. „Mohu jen popřát budoucí koalici, aby tu změnu nastartovala," uvedl Petr Navrátil. Podle něj je ČSSD připravena se účastnit případných koaličních vyjednávání. „Bude-li zájem o naše služby, máme co nabídnout. Ale bude záležet na vítězi voleb," upřesnil.

SPO Z VLÁDY KRAJE ODCHÁZÍ

Smutné, ale nikoli tragické, tak prožívali odchod z vlády Zlínského kraje členové SPO ve volebním štábu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. „Mrzí nás to, takto rozdali voliči karty a my to respektujeme. Je to tak jak ve sportu a my vítězům gratulujeme," uvedl pro Deník lídr kandidátky Vladimír Kruliš. Podle něj volební výsledek čeká hlubší analýza. „Nyní je těžko něco hodnotit, nevymyslíme to pod vlivem emocí, těch aspektů je spousta, musíme to rozebrat," naznačil povolební kroky strany Vladimír Kruliš.

A na závěr přišlo překvapení. Jak pro voliče, tak možná i pro samotné kandidáty Hnutí Tomio Okamury SPD, které nečekaně překročilo pětiprocentní hranici a stane se tak po Svobodných a Soukromnících druhým nováčkem v krajském zastupitelstvu. Štáb měli ve Valašském Meziříčí.

„Lidé nás nevolili kvůli našim tvářím, ale kvůli našemu programu a proto, že znají našeho lídra Tomia Okamuru. Kampaň jsme dělali téměř bez peněz a plakáty jsme vylepovali ve svém volném čase. Jsme rádi, že se nejen ve Zlínském, ale v drtivé většině krajů dostaneme do zastupitelstev," uvedl Jaroslav Staník, trojka na kandidátce do Zastupitelstva Zlínského kraje.

autor: zpravodajové Deníku