Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žehlí prádlo, třídí odpad. Mají to místo vězení

Zlínský kraj – Porušili zákon, měli soud a… do vězení nešli. Za trest museli zdarma pracovat a pomáhat ostatním. Příběh stovek lidí ze Zlínského kraje, kterým v posledních letech soud uložil obecně prospěšné práce (OPP).

26.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ archiv

Soudci mohou za porušení zákona uložit obecně prospěšné práce. Neziskovkám to prospěje, odsouzení si zase vyčistí trestní rejstřík


Jedná se o alternativní sankci za přečiny, jako je například řízení pod vlivem alkoholu, neplacení výživného, krádeže, podvody, rvačky nebo výtržnictví. Horní sazba u takovéhoto trestného činu však nesmí překročit pět let.

Nejčastěji se jedná o manuální práci. „Nejde o speciálně vyčleněnou práci, kterou organizace vytvoří těmto lidem za trest,“ zdůraznila Zdeňka Kosařová ze střediska Probační a mediační služby ve Zlíně. Právě tato instituce OPP koordinuje. Musí podle ní jít o organizace veřejného sektoru, nejlépe nestátní neziskové organizace.

Dobré zkušenosti se spoluprací prý mají v Dětském centru Burešov. „Potýkají se s podstavem vlastních zaměstnanců a tato forma spolupráce skutečně pomůže,“ vysvětlila Kosařová. Lidé, kteří zde odpracovávají svůj trest, v činnosti mnohdy vidí smysl. „Ženy často žehlí prádlo, muži pracují venku na velké zahradě s údržbou,“ doplnila.

Pro klienty má nespornou výhodu i to, že zde funguje nepřetržitý provoz. Mohou tak pracovat o víkendu, aniž by činnost v rámci trestu kolidovala s běžnou pracovní dobou v zaměstnání.

Odsouzený může dělat třeba i grafika

Mohou však vykonávat také kvalifikované a náročné práce, třeba grafika. „Záleží na schopnostech a kvalifikaci konkrétního člověka a na tom, jestli bude konkrétní organizace ochotná takovou práci poskytnout,“ přiblížila otázku zařazování klientů.

Podle Hany Formánkové z Probační a mediační služby v Uherském Hradišti lze efektivitu ukládání takových trestů měřit různými hledisky.

„První může být otázka ekonomické úspory, kdy uložením alternativního trestu dojde k úspoře nákladů za potenciální výkon trestu odnětí svobody. Člověk odsouzený k obecně prospěšným pracím také nepřijde o zaměstnání, protože trest vykonává na svobodě,“ podotkla Formánková.

V neposlední řadě je podle ní patrný značný ekonomický efekt pro samotného poskytovatele, který tak může získat pracovní sílu. Zadarmo. „V tuto chvíli zdůrazňuji slovo efektivní, protože při ukládání trestu OPP by měl soudce brát v úvahu motivaci klienta, jeho umístitelnost a zdravotní stav,“ upozornila Formánková.

Vhodné jsou OPP jen pro motivované

Motivace je zásadní také podle Ondřeje Vaculíka z Probační a mediační služby v Kroměříži. „Bohužel ne vždy se efektivita prokazuje i v praxi. Trest OPP je totiž vhodné ukládat motivovanému člověku. Jen stěží lze očekávat například od již dříve opakovaně odsouzeného klienta, který není zvyklý si vydělávat prací, že zničeho nic bude aktivně pracovat zadarmo pod hrozbou přeměny na trest odnětí svobody,“ podotkl Vaculík.

V minulosti se podle něj s takovými nevhodně ukládanými tresty potýkali více, postupně se však podobné případy minimalizovaly.
Že vše je o lidech, si myslí také vedoucí třidící linky Technických služeb Zlín Pavel Běťák.

„Někdo odpracuje řádně například 400 hodin, jiný má zas problém s přidělenými 50 hodinami,“ vysvětlil vedoucí třidící linky. Jde podle něj o přístup každého jedince – buď má zájem pracovat, nebo ne.

Po vykonání trestu obecně prospěšných prací dojde k okamžitému výmazu z rejstříku trestů.

Aby mohl být trest aplikován, musí být horní hranice trestní sazby do pěti let. „Ta je závazná. Pokud se jedná o vyšší sazbu, nelze tento druh trestu uložit, přestože soud fakticky uloží například tříletý trest,“ upozornila probační úřednice Zdeňka Kosařová.

Autor: Lenka Bořutová

26.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení