Důvodem snahy o samostatnost je podle zmocněnce pro jednání s městem Michala Špendlíka přehlížení požadavků a petic želechovických obyvatel zlínskou radnicí. „Například už několik let usilujeme o dokončení chodníku ke škole.

Neuspěli jsme ani s požadavkem na vybudování dětského hřiště. Prý na to nebyly peníze,“ řekl. „Proto chceme vzít odpovědnost do vlastních rukou,“ dodal.

Primátorka: Je to jejich svobodné rozhodnutí

Radnice nyní podle vedoucí kanceláře primátorky Heleny Eidové prověřuje, zda má petice zákonné náležitosti. Primátorka Irena Ondrová (ODS) považuje návrh občanů Želechovic za legitimní nárok.

„Je to jejich svobodné rozhodnutí,“ uvedla. Rozhodně si však nemyslí, že by vedení města tuto místní část přehlíželo. „Musejí si také uvědomit, že například jejich děti jezdí do zlínských škol, využívají zlínskou MHD nebo třeba Technické služby,“ vyjmenovala primátorka.

Problémy v komunikaci mezi magistrátem a Želechovicemi však potvrzuje i tamní obyvatelka, senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). „Je to důsledek neřešení problémů okrajových částí Zlína,“ řekla senátorka, která petici také podepsala. „Myslím, že kdyby město již dříve umožnilo vznik osadních výborů, nemusela tato situace nastat,“ doplnila.

Podle Gajdůškové má však radnice ještě stále šanci svůj přístup zlepšit. Řešením by prý bylo zřízení městských obvodů se samostatnými radnicemi. „Pro Zlín i Želechovice by bylo výhodnější zůstat spolu,“ míní senátorka.

Návrh na vyhlášení referenda by magistrát měl posoudit do patnácti dnů. Pokud bude vše v pořádku, musí zastupitelstvo vyhlásit referendum. Základní podmínka, kterou je dostatečný počet podpisů na petici, byla podle všeho splněna. „Podepsalo ji přes tisíc lidí z asi šestnácti set možných,“ sdělil Tomáš Lang z odboru kanceláře primátorky.

V případě, že bude referendum vyhlášeno, je podle senátorky Gajdůškové pravděpodobné, že Želechovice samostatnost skutečně získají. „Podpora je mezi místními obyvateli vysoká,“ řekla.

David Karola, Aleš Měřička

Přečtěte si také:

Želechovjané: Chceme být suverénní obcí

Máte k tématu co říci? Pište své názory do diskuse pod článkem, nebo přímo do Zlínského deníku ma adresu reporter.zlinsky@denik.cz