Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky to však bude člověk, který problematiku Želechovic dobře zná. „Pravděpodobně jím bude zaměstnanec z odboru dozoru a kontroly z naší pobočky ve Zlíně. O konkrétní osobě rozhodneme až koncem tohoto roku,“ přiblížil Řepka.

Správce bude formálně řídit obec do zvolení nového zastupitelstva. Volby se zpravidla konají do tří měsíců od vzniku obce. Podle tajemnice zlínského magistrátu Heleny Eidové bude mít ale pověřený správce omezené pravomoce. „Nebude moci v žádném případě výrazně disponovat s majetkem. Jeho úkolem bude zabezpečit nejnutnější chod obce jako například svoz odpadu či veřejné osvětlení,“ přiblížila Eidová.

V současné době podává zlínská radnice návrh na oddělení místní části Želechovice krajskému úřadu ve Zlíně. „Jedná se pouze o formální záležitost, rozhodnutí místních občanů v referendu respektujeme. Budeme postupovat podle správního řádu a do třiceti dnů návrh administrativně vyřídíme,“ uvedl mluvčí kraje Patrik Kamas.

O osamostatnění rozhodli místní prostřednictvím referenda 17. května. Stěžovali si na nedostatečnou komunikaci s radnicí a neřešení konkrétních problémů v obci.